Mutfak Kadının İktidar Alanıdır


Mutfak

Mutfakta vakit geçirmek, yemek yapmak bazı kadınlar tarafından bir zorunluluk ve hiç hoşa gitmeyen bir iş olarak görülürken bazı kadınlar ise yemek yapmaktan ve mutfakta bulunmaktan büyük keyif alırlar.

Ancak her iki durumda da toplumsal kültür yapısı olarak baktığımızda ve dünya genelinde evlerde bulunan mutfaklar kadınların hakimiyeti altındadır. Kadın iktidarı altında olan mutfak evin de en önemli ve stratejik noktasıdır. Evin en önemli noktasında iktidarı ele alan bir kadın toplumda da iktidarı ele alacaktır.

Mutfak

Mutfakta Kadın Hakimiyeti

Mutfakta egemenlik kurarak yönetimi ele alan kadın burayı istediği gibi yönetir, kendi kararlarını verir ve uygular. Bu durum da kadının kendisini çok daha güçlü hissetmesini sağlar, mutfakta güzel şeyler üreterek çevresinden ve aile bireylerinden takdir toplamak da kadının özgüvenini tazeleyerek hem ev içinde hem de toplumda çok daha güzel işler başarmasını sağlar.

Kadın erkek arasındaki bakış ve düşünce farkı, kadınların daha detaycı düşünmesi evdeki mutfağın daha çok kadınların egemenliğine girmesini sağlamıştır. Bir kadın evde erkeğin mutfağa girmesine ve bir şeyler yapmasına izin verebilir ancak özünde mutfak kadının hakimiyetindedir ve bunu erkeğe vermez.    

Mutfak

Evin Stratejik Mekanı

Yemek insanın pek çok duyusunu harekete geçiren bir olgudur ve bu konuda mutfağın insanlara sunduğu olanaklar buranın evin en stratejik noktası olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır.    

Mutfak ev içindeki diğer mekanlara oranla kadınların kendilerini en rahat ve güçlü hissettikleri alandır. Kadınlar burada başardıkları şeyleri, ürettikleri yemekleri gördükçe kendilerini çok daha iyi ve kuvvetli hissederler.

Mutfak

Kadınların ev içerisinde belki de başka hiçbir alanda yakalamayacağı özgürlüğü burada kendi başlarına verdikleri kararlarla ve yaptıkları işlerle yakaladıkları görülür. Burada bireyselleşerek kendi başına kararlar alan ve aldığı bu kararları ve bireyselliğini yaptığı yemeklerle başkalarına sunan kadın mutfağı zevklerini ve kim olduğunu başkalarına göstermek için bir araç olarak kullanmaktadır.

Hayatın diğer alanlarında yapacağı işler tanımlı olarak hazır fikirlerle sunulurken mutfakta yemek yapan bir kadın tamamen kişisel kararları ile karışımlar yapar, baharatlar katar ve kendine özgü tatlar ortaya çıkarır.

Kısacası mutfak kadınların kimliklerini kurup buna göre uygulama yaptıkları bir alandır.  


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe