Baby Shower: Tarihi Eski Mısır’a Dayanan Heyecanlı Kutlama


Baby Shower

Dünya genelinde son yılların en trend kutlamalarından birisi olan baby shower partileri aslında tarihte yapılan en eski kutlamalardandır.

Baby Shower

Günümüzde sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda sık sık karşımıza çıkan bu kutlamalar ilk yapıldıkları dönem olan Antik Mısır’da da hiyeroglif ve tabletler üzerine resmedilmekteydi. Günümüze kadar varlığını sürdüren bu tür kalıntılardan yeni bir bebeğin doğumuna yönelik kutlamaların o döneme kadar uzandığını görmekteyiz.

Baby showerı kısaca bebek bekleyen anneye bebek ve anneye özel çeşitli hediyelerin verildiği bir parti olarak özetleyebiliriz. Bebek doğmadan 1 2 ay öncesinde düzenlenen bu eğlenceli partiler bebeğin dünyaya gelişini kutlamak için yapılmaktadır.

Tarihi Antik Mısır’a kadar dayanan bu kutlamalar Hindistan ve Antik Yunan medeniyetlerinde de yapılmaktaydı. Ancak günümüzde yapılan uygulamadan farklı olarak bu dönemlerde partiler bebeğin doğumundan sonra yapılıyordu.

Baby Shower

Yaygın olarak 19. yüzyılda İngiltere’de yapılmaya başlanan bu partiler Viktoryen döneminde hamile kadınların dışarı çıkmaması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Sürekli evde bulunan yeni annenin yakın bir arkadaşı ya da akrabası anne ve bebek için çay partisi düzenliyor ve misafirler bebeğe hediyeler getiriliyordu.   

Partilerin doğumdan önce yapılmaya başlanması da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra olmuştur.

Baby Shower Düzenlemekteki Amaç Nedir?

Babay Shower partilerini düzenlemekteki asıl amaç günümüzde olduğu gibi sosyal medyada paylaşım yapmak ve sadece eğlenmek değil annenin özellikle maddi olarak yükünü hafifletmektir. Bebeğe ve anneye ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verilmesinin asıl nedeni budur. Maddi yardımlar haricinde anne adayının moralini yükseltmek ve heyecanını paylaşmak da partilerin düzenlenmesindeki manevi amaçtır.

1950 yıllarında başlayan bu uygulama özellikle 60 ve 70li yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

Baby Shower

Babay shower partileri anne tarafından düzenlenebileceği gibi annenin arkadaşları ya da akrabaları tarafından da düzenlenebilmektedir.

Baby Shower’da Yapılanlar

Partinin yapılacağı alan güzel bir şekilde dekore edilir ve süslenir, yiyecekler hazırlanır. Organizasyonu aile kendisi hazırlayacağı gibi organizasyon düzenleyen şirketlerle de anlaşabilirler.  

Baby Shower

Baby shower partilerindemisafirler için ikramlar hazırlanır ve gelenler ağırlanır. Gelen misafirlere minik hediyeler sunulur, yemekler yenir. Anı fotoğrafları çektirilir, oyunlar oynanır ve değişik aktiviteler yapılır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.