1 Başbakan ve 4 Siyasi Parti Lideri ile Finlandiya’nın Ülkeye Yön Veren Kadınları


Finlandiya

Cinsiyet eşitliği mücadeleleri Dünya’da pek çok yerde devam ederken Finlandiya’da bu konu çoktan aşılmış gözüküyor. Geçtiğimiz seçimlerde ülkeyi yönetecek olan yeni hükümetin 19 bakanının 12 tanesinin kadın olması bunu göstermekte. Finlandiya aynı zamanda kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk tanıyan Avrupa ülkesidir. Türkiye ise kadınların seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında pek çok Avrupa ülkesinden önce tanımıştır.

Finlandiya seçme, seçilme ve oy kullanma konusunda kadınlara tanıdığı hakların yanı sıra kadınların siyasete katılımı konusunda da diğer ülkelere örnek olacak bir süreçten geçiyor.

Ülkede kurulan 5 partili koalisyon hükümetinde yer alan partilerin hepsinin yöneticileri kadınlardan oluşuyor. Ülkenin şuan ki başbakanı da Sosyal Demokrat Parti’nin başkanı Sanna Marin.

Hükümette yer alan ve ülkeye yön veren kadınlar hakkında kısaca bilgi verelim;

Li Andersson

32 yaşındaki Li Andersson Sol İttifak Partisi’nin lideri. Aynı zamanda Turku belediye meclisi üyesi olan başarılı sol ittifak lideri Rinne Kabinesinde Eğitim bakanı oldu.

Finlandiya

Maria Ohisalo

Yeşil Birliği Partisi lideri olan Maria Ohisalo 34 yaşında. Rinne Kabinesinde içişleri bakanı olarak seçilen Ohhisalo milletvekili seçimlerinde 11.797 oy almıştır. İçişleri bakanlığı ülkede göçmenlerle ilgili konularda en etkili makamdır.

Finlandiya

Katri Kulmuni

Merkez Parti lideri Katri Kulmuni 32 yaşında. 2015 yılından beri parlemento üyesi olan genç lider yeni hükümette ekonomi bakanı olarak seçildi.

Finlandiya

Anna-Maja Henriksson

2011-2014 yılları arasında adalet bakanı olarak görev yapan Anna-Maja Henriksson 55 yaşında tecrübeli bir siyasetçi. 2007 tarihinden beri parlemento üyesi olan Henriksson Finlandiya İsveç Halk Partisi’nin lideri.  

Finlandiya

Sanna Marin

Finlandiya’nın yeni kadın başbakanı olan Sanna Marin Sosyal Demokrat parti lideri. 34 yaşında Dünyanın en genç başbakanı olarak göreve başlayan Marin ülkenin de 3. Kadın başbakanı. 2015 yılından beri parlemento üyesi olan başbakan sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla dikkat çekmektedir.

Finlandiya

Finlandiya son seçimlerde göreve gelen kadın bakanları, başbakanı ve parti liderleri ile siyasette kadın temsilinde dünya lideri olmuş durumdadır.    


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.