Japon kadınlarının genç kalma sırları nedir? Japon kadınları her yaşta genç gösteriyor, ciltleri her daim parlıyor. Peki bunun nedeni nedir? Japon kadınları neden yaşlanmıyor? Sizler için araştırdık.

SOYA SOSU VE TOFU

Japon kadınların genç kalmalarında kültürel alışkanlıkları çok büyük rol oynuyor. Bunların arasında ise soya sütü içmek, tofu tüketmek önemli birer etken. Özellikle soya yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı oluyor.

YEŞİL ÇAY

Japon kadınlarının her gün tükettiği yeşil çay, yaşlanmayı erteliyor. Çünkü yüksek oranda antioksidan içeriyor. Yeşil çay, cildi dolgunlaştırıyor ve vücuttaki kırışıklık ile sarkmaların önüne geçiyor.

SİGARA VE ŞEKER YOK

Japon geleneklerine göre kadınların sigara içmesine yakışıksız bakılıyor. Bu yüzden Japonya’da kadınların sadece yüzde 10’u sigara içiyor. Bu da tabii ciltlerine ışıltı olarak geri dönüyor.
Ayrıca Japonya’da işlenmiş şeker tüketimi de oldukça düşük. Şeker akne ve sivilceye yol açabiliyor.

GÜNEŞTEN KORUNMAK

Tabii hepsinden önemlisi genlerinden gelen ayrıcalıklar. Ciltlerinde “melanin” pigmentinin oranı oldukça yüksek olan Japon kadınların yüzlerinde ortaya çıkan leke ve benler beyaz ırka göre daha koyu oluyor ve bu yüzden Japon kadınları küçüklükten itibaren güneşten korunuyor. Böylelikle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının etkisini de en aza indiriyorlar.

HAVAYA ADAPTE OLMAK

Sıcak havalarda klima ve soğuk havalarda kalorifer kullanımını en aza indiren Japonlar, iş yerlerinde daha rahat giyinmeye izin vererek olumsuz hava koşullarına kolayca adapte oluyorlar, hava koşullarını değiştirmeye çalışmıyorlar.

YÜZ MASAJI

Japon kültüründe yüz masajı çok önemli bir yer teşkil ediyor. Uzmanlar, yüz masajının kan dolaşımını hızlandırdığını belirtiyor.