İyi Karpuz Nasıl Seçilir? 5 Garantili Yol!


iyi karpuz nasıl seçilir

Kabak aşısı yüzünden karpuzlar “kabak tadı vermeye” başladı. O yüzden karpuz seçmenin önemi daha da arttı. İyi karpuz nasıl seçilir? En sulu, en kırmızı, en tatlı karpuzları seçmek için 5 yol önereceğiz.

Her şeyden önce söyleyelim: Gerçekten iyi karpuz yemenin en güvenilir yolu “kesmece”… Yani almadan manava kestireceksiniz. Rengine bakacaksınız. Yetmez, bir lokma da tadacaksınız. Ancak artık çoğumuz büyük marketlerden alışveriş yaptığımız için böyle bir lükse sahip değil. Peki dışarıdan bakarak iyi karpuz nasıl seçilir? İşte 5 muhteşem yol…

KARPUZ SEÇMENİN PÜF NOKTALARI

Üzerinde örümcek ağına benzer çatlaklar olan karpuzlar çok lezzetli olur. Çünkü bu noktalar bu karpuzun arılar tarafından çok ziyaret edildiğinin bir işaretidir. Ne kadar çok arı ziyareti o kadar lezzetli karpuz yani…

iyi karpuz nasıl seçilir

Karpuzun dibindeki sarılıklar da karpuz seçiminde önem taşır. Ne kadar çok sarıysa o kadar lezzetlidir. Bu bölge karpuzun büyürken toprağa değdiği bölgedir. Tam olgunlaşmış karpuzlarda bu sarılık fazladır.

iyi karpuz nasıl seçilir

Bize “büyük karpuz lezzetlidir” diye öğretilse de aslında karpuzun ne çok büyük ne de çok küçük olması gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken şey karpuzun boyutuna göre ağır olması gerekliliğidir.

iyi karpuz nasıl seçilir

Karpuzun cinsiyeti de önemli… Uzun oval karpuzlar erkekdir ve sulu olur. Yuvarlak karpuzlar dişidir ve tatlı olur.

iyi karpuz nasıl seçilir

Bir de sapına baktık mı bu iş tamamdır. Sapı kuru olan karpuz olgunlaşmış karpuzdur. Sapı yeşilse ve kuru değilse o karpuz olgunlaşmadan toplanmıştır. Onu almayın yani..

iyi karpuz nasıl seçilir

Umarız lezzetli karpuzlar yersiniz!

Kaynak


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe