İş Hayatınızı Organize Edecek Kolay Adımlar


iş

Bu değişimler iş hayatınızdaki verimliliği fazlasıyla arttıracak ve özel hayatınızla olan dengeyi sağlayacaktır. İş başında organize olmayı sağlamak çok önemlidir. Tabii, bu düzene başlayabilmek biraz zaman alır ancak bir kez akışa kaptırdınız mı, devamı gelecektir!

Mailinizin Kontrolünü Sağlayın

Her gün, gelen e-postalara bakmaya gayret edin. Size istediğiniz hizmeti vermeyen dergi veya bültenleri mailinizden çıkarın, aboneliğinizi iptal ettirin. Yaygın yanıtlarınızı imzalara dönüştürün ya da otomatik dosyalamayı deneyin. Dağınık bir mail aralarda önemli konuların kaçmasına sebep olur ve sizi strese sokar. 

iş

TAKVİMİNİZ OLMADAN OLMAZ

Yaptığınız her şeyi takvime koyun; dilerseniz öğle yemeğinize kadar detaylandırın. Bir takvim, zamanınızın görsel bir tezahürüdür. Haftalar gerçekten içinden çıkılamayan bir meşguliyete girdiğinde ve hayatınızın diğer alanları geride kaldığında, takvimlere ihtiyacınız olacak. Geleceği daha iyi görüp içinde bulunduğunuz durumlarda hakimiyet sahibi olduracak. 

iş

MASA TEMİZLİĞİNİ ATLAMAYIN

Masanızdaki dağınık kağıtları azaltmayı hedef olarak almalısınız. Dağınıklığı daha da azaltmak için, saklamak istediğiniz belgeleri tarayın ve dijital bir alan oluşturun. Google Drive klasörü işe yarayacaktır, böylece dosyalara her yerden erişebilirsiniz ve masanız rahat bir nefes alır. Dijital dünyayla aranız iyi değil ise bir kaç çekmeceyi belli kağıtlara ayırın ve gözünüzün önünden kaldırın.

Kağıtları okumak isteyip istemediğinize göre kategorilere ayırın, dosyalayın. Çalışma alanınızı temizlemeden önce yalnızca bir alanını seçin. Bu alan, temizleme tarzınıza göre, bir çekmece kadar küçük veya tüm masaüstünüz kadar büyük olabilir. Böylece işinizi parçalara ayırmış olursunuz, stresi engellersiniz. İhtiyacınız olmadığını bildiğiniz her şeyi temizleyin. 

iş

DİJİTAL TEMİZLİĞİ ATLAMAYIN

Dijital belgeler klasörler halinde gruplandırılabilir. Bilgisayar dosyalarınızı düzenlemek için klasörleştirme, yol gösterici bir ilke olarak kullanılmalıdır. Klasör adlarına tarih eklemek de yardımcı olabilir; Bu, acil bir durum gerektiğinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Her şeyin ana noktası zamanı boşa harcamamakta saklıdır. Sakladığınız belgeler için nasıl ve ne zaman ihtiyaç olacak” olarak düşünmelisiniz. Ne de olsa sık kullandığınız dosyalara erişmek kolay olmalıdır. 

İşinizin bittiği klasörleri veya belgeleri çöp kutusuna atın. Eğer silmekten yana değilseniz, en azından, önemli dosyaların içinde birikime sebep olmasını önleyin.

iş

GELİŞTİRİLMİŞ ”YAPILACAKLAR LİSTESİ” HAZIRLAYIN

İş dünyasında başarılı olmuş herkesin anlaşacağı konulardan biri yapılması gereken görevlere hazırlıklı olmanın önemidir. Bu da her gece ertesi günün sorumluluklarının listesinin yapılmasıdır. Kısacası ”yapılacaklar listesi”. 

Görevlerinizi öncelik seviyelerine göre dizmeye özen gösterin. Yüksek öncelikli, bir gün bekleyebilir ve kolay halledilebilir olarak gruplandırmayı deneyebilirsiniz.  Bunu yapmak, özel hayat için yer açmak demektir çünkü ne zaman boşluğunuz olacağını daha net görürsünüz. Listenizi dijital yapıp yapmamak tamamen size bağlıdır. Bazı araştırmalar, bir görevi yazmanın size getireceği başarma olasılığını artıracağını gösteriyor. Öte yandan dijital de zaman kazandırır ve alarm sistemiyle hatırlatmalar yapar. Size kalmış!

iş


 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.