Her Gün Kullandığınız Ama Yeterince Temizlemediğiniz Ürünler


ürünler

Her gün elinizin altında olan ve hayatınızı kolaylaştırmaya yarayan ürünler vardır. Peki onları yeterince, hatta hiç temizliyor musunuz? Her gün kullanıldığı için en çok kirlenen ürünler olmalarıa rağmen temizlenmesi en çok unutulan ürünlerdir. Listemize bir göz attıktan sonra yeni temizlik alışkanlıkları edinebilirsiniz.

BULAŞIK BEZİ

Mutfak tezgahında kullandığımız bezler ya da telli süngerler yağları, kirleri ve bakterileri içlerinde hapseder. Bulaşık bezini her kullanımdan sonra bulaşık sabunu ve sıcak suyla yıkayın, daha sonra kullanımlar arasında kurumasını bekleyin. Buna ek olarak en sıcak programda, diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak, birkaç günde bir çamaşır makinesinde yıkayın. 

MAKYAJ FIRÇALARI ürünler

Bir çok gencin aniden kaptıkları enfeksiyonlar ya da suratlarında sonu gelmeyen tahrişler olmasının kaynağı makyaj fırçaları olabilir. Daha doğrusu yıkanmamış bir makyaj fırçası. Bir arkadaşının fırçasını ödünç aldığınız zaman istemeden bakterilerin sivilce ile kendini göstermesine sebep olursunuz.  Birçoğumuz nadiren temizlenen fırçaların bu kadar korkunç sonuçlarını görmezken, neredeyse hepimiz cildimizdeki tahrişlerin farkındayız. Dolayısıyla makyaj fırçalarınız, süngerleriniz ve aplikatörleriniz de bu zararlı zararlı mikropları taşır. Enfeksiyon ve cilt tahrişini önlemek için uzmanlar fırçaları her kullanımdan sonra veya haftada en az bir kez ılık sabunlu suyla yıkamanızı önerir.

SÜTYENLER

Sütyenler gün boyunca cildinizdeki ter ve yağlara maruz kaldığı için bakterilerin yetişmesi için ideal bir ortam haline gelir. Bir sütyende bulunabilecek bakterilerin çoğu zararsız olsa da, bazı durumlarda döküntülere, kokulara ve hatta enfeksiyonlara neden olabilir. Çoğu uzman sütyeninizi haftada bir yıkamanızı tavsiye eder; bu, birçok sütyenin elle yıkanması ve havayla kurutulması gerektiğini düşünüldüğünde çok fazla görünebilir. En pratik çözüm çekmecenizde bazı yedekler bulundurmak olabilir. 

PASPAS VE SÜPÜRGELER

Temizlik malzemeleri de temizlenmeye ihtiyaç duyar. Paspaslar, süpürgeler, süngerler ve diğer yeniden kullanılabilir ürünler yüksek düzeyde zararlı bakteri biriktirebilir ve sonra bunları evinize kolayca yayabilir. Mikrop sorununu ortadan kaldırmak için kullandığınız araç mikrobun kaynağı haline gelebilir. Ancak telaşlanmayın bunun önüne geçmek oldukça kolay. Bu sorunla mücadele etmek için uzmanlar, çamaşır makinesine kullanımlar arasında atılabilecek mikrofiber bezlere ve paspas altlıklarına geçmeyi önermektedir.

ürünler

TUVALET FIRÇASI VE SAPI

Sandığınızın aksine, tuvalet fırçanız evinizdeki en mikroplu şey değildir. Tuvalet temizleyici ürünler genellikle üzerine konulduğu fırçayı da temizler. Ancak fırçanın bulunduğu kap ve fırçanın sapı başka bir hikaye.

Banyonuzu gerçekten temizlemek için, kullandıktan sonra fırçanızın tüm yüzeylerini (sadece fırçasını değil) dezenfekte ettiğinizden ve kabını da sildiğinizden emin olun. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.