Hangi Cilt Problemine Hangi Besin İyi Gelir?


Hangi Cilt Problemine Hangi Besin

Hepimizin hayali sağlıklı bir cilde sahipli olmaktır. Bu hedef doğrultusunda, lekeler olsun sivilceler olsun bir çok sıkıntı yolumuza çıkabilir. Bunların hepsini bir çok krem değiştirip atmaktansa besinlerde arayabilirsiniz. Çünkü sağlıklı ve doğru beslenmek sandığınızdan çok daha uzun vadede etkili oluyor ve cildinizi bile parlatabiliyor.

Kuru ve Nemsiz Ciltlere

Nemsiz bir cildin ilk belirtisi aşırı kuru hali ve pul pul dökülmesidir. Bu tarz sıkıntılara engel olabilmek için bol bol su tüketmeli ve yeşil yapraklı olan çiğ sebzeleri rutininize eklemelisiniz. Bunun yanı sıra meyve tüketimini arttırarak kaybettiğiniz sıvıları vücudunuza geri alabilirsiniz. Gün içerisinde ceviz, badem ya da fındık tüketmek nem dengesini sağlayacaktır. Bu da ciltteki hücrelerin çok daha hızlı yenilenmesine sebep olacak.

Hangi Cilt Problemine Hangi Besin

Sivilceli Ciltlere

Akne problemi yaşıyorsanız, karbonhidratı azaltmanız gerekebilir. Beyaz un ve sofra şekeri gibi glisemik indeksi yüksek besinler akne oluşumuna neden olur. Bu nedenle, glisemik indeksi yüksek besinler yerine, sağlıklı karbonhidratlar tercih etmelisiniz. Ayrıca, şeker tüketimi hem sağlığınız hem de cildiniz için zararlı olduğundan, hiç tüketmemeniz en doğrusudur.

Hangi Cilt Problemine Hangi Besin

Lekeli Ciltlere

Cildi, leke oluşumuna neden olan etkenlerden korumak için antioksidan alımını artırmak gerekir. C, E vitaminleri ve beta karoten içeren besinler sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle her gün düzenli olarak tüketilen C vitamini, cilt lekelerinin oluşumuna engel olur.

Hangi Cilt Problemine Hangi Besin

Kırışıklara Sahip Ciltlere

Güneşin zararlı ışınları, dış etkenler ve yaşın ilerlemesiyle meydana gelen kırışıklıklar için yaşlanma karşıtı kremler sadece dış tabakaya etki eder. Cildi içten beslemek ve onarmak için antioksidan besinlerin tüketimini artırmak gerekir. Yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve tam tahıllı ürünler, içerdikleri. E vitamini sayesinde, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu besinler, cildi zararlı etkenlere karşı korur ve kırışıklık oluşumunu engeller.

Hangi Cilt Problemine Hangi Besin

Yağlı Ciltlere

Yağlı ciltlerde siyah nokta ve sivilce problemleri sık görülür. Genetik yapı ve sağlıksız beslenme yağlı bir cildin başlıca sebeplerindendir. Beslenme, yağlı cilt sorununu tamamen ortadan kaldırmaz ancak artmasına engel olur. Aşırı yağlı, şekerli besinlerden uzak durarak cildinizin yağını dengeleyebilir, akne ve siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz.

Hangi Cilt Problemine Hangi Besin


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.