Günde üç kere dişinizi fırçaladığınız halde bir sonuç elde edememekten bıktıysanız doğru yerdesiniz. Umudu diş macunundan kestik mi iş evdeki doğal ürünlere düşüyor. Çözümü ev yapımı fikirlerde aramak sandığınızdan daha yararlı olabilir. Beyaz dişler görüntümüzü çok etkiler ve insanlar üzerindeki izlenimimizi bile değiştirebilir. Bu da göz önüne alındığında, ev yapımı diş beyazlatıcı yöntemlerimizi deneyin deriz.

Adaçayı ile diş beyazlatma

Adaçayı, evde diş beyazlatma için en etkili yöntemlerden biridir. Aktardan alacağınız yaprak haldeki adaçayını ezerek toz haline getirin. Haftada 2 kez adaçayı tozunu hafif ıslatılmış diş fırçası üzerine alıp dişlerinizi fırçalayın.

Pratik bilgi: Günde 3 kez dişlerinizi kaliteli bir diş macunuyla fırçalarsanız, daha iyi sonuç alırsanız.

Çilek ile evde diş beyazlatma

Çileğin pütürlü yapısı, diş yüzeyindeki lekeleri nazikçe temizler. Dişlerinizi beyazlatmak için harika bir yöntemdir! Bir adet çileği çatalla ezip püre haline getirin ve hafif ıslatılmış diş fırçası üzerine alıp dişlerinizi fırçalayın. İşlemi günde 1 kez yapın.

Pratik bilgi: Dişlerin daha çabuk beyazlaması için şarap, kahve, çay içmeyi azaltın.

Karbonat ile evde diş beyazlatma

En klasik yöntemlerden biri, karbonatla diş beyazlatmaktır. Piyasadaki çoğu diş macunun içinde karbonat vardır. Dişlerinizi, karbonat içerikli bir diş macunuyla günde 2 kez ve en az 2 dakika boyunca fırçalayın ve diş ipi kullanın. Eğer çok fazla kahve ve sigara tüketiyorsanız; size özel üretilmiş diş macunlarını tercih edin ve sabah-öğle-akşam olmak üzere günde üç kez dişlerinizi fırçalayın.

Zeytinyağı ile evde diş beyazlatma

Zeytinyağı, dişleri güçlendiren ve lekeleri temizleyen mükemmel bir yardımcıdır. Diş ve diş etlerinizi zeytinyağı ile ovarak iki dakika bekletin. Ardından dişlerinizi diş beyazlatıcı macunla fırçalayın.

 

Diş beyazlatma için ek öneriler:

  1. Her gün 2-3 litre su içip dişlerinizi temiz tutun.
  2. Her yemekten sonra dişlerinizi 2 dakika fırçalayın.
  3. Kahve, şarap, sigara ve çay diş lekelerine sebep olur.
  4. 6 ayda bir kullandığınız diş fırçasını değiştirin.
  5. Salatalık, karpuz gibi su içerikli besinler dişlere faydalıdır.
  6. Kalsiyum içeren besinler tüketip dişlerinizi güçlendirin.