Dünyanın En Uzun Tırnakları


Tırnak

Siz tırnaklarınızı en fazla kaç gün, ay ya da yıl uzattınız? Buna belki 1 sene diyen olabilir ama insan tırnağını uzattıktan sonra illaki bir yerde kesiyor. Çünkü ya çok kırıldıkları için keserek bakım yapmak istiyorsunuz ya da bir süre sonra rahatsız oluyorsunuz. Shridhar Chillal ismindeki Hintli bir adam tamı tamına 66 yıl boyunca tırnaklarını uzatarak bir dünya rekoruna imza attı. 66 yıl boyunca hiç kesmediği tırnaklarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran adam “Dünyanın uzun tırnaklı adamı” olarak anılıyor. Shridhar Chillal ABD’de düzenlenen bir tören ile 66 yıl boyunca uzattığı tırnaklarını kestirdi. O tırnaklar New York’ta sergilendi.

Tırnak

O Tırnaklar Artık Müzede Sergileniyor

Tırnakları kesildiğinde 83 yaşına basmış olan Chillal, 910 cm olan tırnaklarını ABD’deki bir müzeye daimi sergilenmek üzere bağışladı. Tırnaklarının kesilmesi için özel bir tören düzenlenen Chillal’in tırnakları artık 9 metreye ulaşmıştı ve artık hayat yaşam kalitesini etkilemeye başlamıştı. Bu yüzden New York’ta düzenlenen bir tören ile tırnakları uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde kesildi. Tırnak uzatmanın oldukça zor olduğunu açıklayan Chillal özellikle uyurken tırnaklarını kırmamak adına çok dikkat ettiğini, hareket alanı kısıtlandığı için gece sık sık uykusundan uyanıp tırnaklarının olduğu elini diğer tarafa koyduğunu belirtti. Chillal’in en uzun tırnağı ise 197,8 cm ile başparmağında bulunmaktaydı.

Guinness Rekorlar Kitabı Nedir ve Chillal Neden Tırnaklarını Bu Kadar Uzattı?

Tırnak

Guinness Rekorlar Kitabı’nın asıl adı Guinness Dünya Rekorlarıdır. 2000 yılından itibaren de Guinness Rekorlar Kitabı olarak anılmaktadır. Her yıl düzenli olarak basılarak kırılan rekorlar ile yenilenen kitap, dünya rekorlarının hepsini içerisinde barındırmaktadır. Dünya Rekorlar Kitabı’nın 7 adet ana kategorisi bulunmaktadır. Bunlar; ilginç özellikler, doğal dünya, bilim ve teknoloji, sanat ve medya, modern toplum, gezi ve taşıtlar, sporlar ve oyunlardır. Shridhar Chillal’e neden tırnaklarını uzattığı sorusu sorulunca, küçükken okulda yaşadığı bir olayı anlatmaktadır. Aktardığı bilgilere göre bir arkadaşı ile öğretmenlerinin tırnağını kırdıkları için dayak yemişlerdir. Öğretmenleri ikisine de uzun bir tırnak sahibi olmanın ne demek olduğunu bilemeyeceklerini söylemiş. O günden sonra Chillal de tırnaklarını uzatmaya karar vermiştir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.