İş Yaşamında Doğru İletişim Kurmanın Yolları


Doğru İletişim

İş Yaşamında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

İş Yaşamında Doğru İletişim Kurmanın Yolları,  çalışanlar için çok önemlidir. Çünkü zamanlarının büyük çoğunluğunu işte geçirirler. Bu da demek oluyor ki iş hayatınızdaki arkadaşlarınızla, astlarınızla ve patronlarınızda nasıl iletişim kurmanız gerektiğiniz bilmelisiniz. Çünkü doğru bir şekilde iletişim kurmak, sizi kendinden emin bir çalışan yaptığı gibi iş hayatınızı da profesyonelleştirir. Bu profesyonellik imajınızı daima dinç tutar. İmajınızı sürekli taze tutmak istiyorsanız iletişiminize özen göstermelisiniz.

Doğru İletişim

Özel Sorunlarınızı İşe Yansıtmayın

Özel hayatınızda elbette sorunlarınız olabilir. Bu herkeste olabildiği gibi gayet normal bir durumdur. İster istemez motivasyonunuz ve enerjiniz duruma bağlı olarak düşebilir. Bu düşüşü olabildiğince işyerinizin dışında bırakmanız gerekmektedir. İşinize ve işyerinize yansıttığınız sorunlar profesyonelliğinize gölge düşürecektir.

Herkese Karşı Olabildiğince Kibar Olun

Özel hayatınızdaki stresten veya işinizle alakalı stresten kaynaklı olarak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunları bazen içinize atsanız da karşınızdaki insanlara tahammül seviyeniz düşeceği için ses tonunuz yükselebilir ya da jest ve mimikleriniz bir sorun olduğunu belli edebilir. Çalışma arkadaşlarınız da sorunun kendinden kaynaklı olduğunu düşünerek bu duruma darılabilir. O yüzden sinirinizi karşınızdaki insanlardan çıkarmaya çalışmamalısınız. Sorunlarınız ne olursa olsun karşınızdaki insanlara karşı olabildiğince kibar olmalısınız.

Doğru İletişim

İş Arkadaşlarınızla Aranızdaki Mesafeyi Doğru Ayarlayın

İşyerinizdeki birlikte çalıştığınız insanlarla sosyalleşmeniz çok normaldir. Gününüzün büyük çoğunluğu işyerinde geçtiği için bazen ailenizden bile daha fazla görebilirsiniz. Bu sosyalleşme işinize yansımamalıdır. Çalışırken sosyalliği bir kenara bırakabileceğiniz gibi arkadaşlarınızda molalarda vakit geçirirken de doğru bir mesafe ile hareket etmelisiniz. İş hayatı profesyonel olmayı gerektirdiği için fazla samimiyet işinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak bu durum arkadaşlarınıza soğuk davranmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Doğru mesafeyi kendiniz ayarlamalısınız.

Doğru İletişim

Her Zaman Netlik Güzeldir

Etrafınızdaki insanlara üstü kapalı yani imalı konuşmalar yapmayın. İstediğiniz mesajı veremeyebilirsiniz ve yanlış anlaşılmalar büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden her zaman açık ve net bir şekilde konuşmalısınız. İnsanların işlerine asla küçük görür bir şekilde yaklaşarak imalarda bulunmayın. Onların da aynı davranışı size yapması kaçınılmaz olacaktır.

Doğru İletişim

Verdiğiniz Sözleri Tutun

Altınızda ya da üstünüzde çalışan kim olursa olsun insanlara verdiğiniz sözleri mutlaka tutun. Bu aranızda güven oluşmasını sağlayacaktır. Güven de beraberinde başarıyı getirecektir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.