Bu fotoğraftaki çilekleri kırmızı görüyorsanız beyniniz size çok büyük oyun oynuyor. Çünkü fotoğrafta tek bir kırmızı piksel yok.

Her bakanın farklı bir renk olarak gördüğü elbiseyi hatırlıyorsunuzdur. Aynı onun gibi bir fotoğraf daha ortaya çıktı. İçinde tek bir kırmızı piksel olmamasına rağmen herkesin kırmızı olarak gördüğü çilek fotoğrafları…

Twitterda paylaşılan bu resim mavi bir fonla filtrelenmiş ama yine de herkes fotoğraftaki çileğin kırmızı olduğunu apaçık görüyor.

FOTOĞRAFTA TEK BİR KIRMIZI PİKSEL YOK

Ancak bu fotoğrafta tek bir piksel bile kırmızı değil. O zaman nasıl oluyor da herkes kırmızı görüyor?

Fotoğraf twitter’a kafa karıştırıcı illüzyon ve optik yanılsamalar yaratma konusunda uzman psikoloji profesörü Akiyoshi Kitaoka tarafından yüklendi.


Akiyoshi durumu şöyle açıkladı: “İki renkli yöntemle elde edilen çilek illüzyonu. Her ne kadar bu görüntü mavi-yeşil  piksellerinden yapılmış olsa da  çilekler kırmızı görünüyor”

ÖYLEYSE NEDEN KIRMIZI GÖRÜNÜYOR?

Elbise görüntüsünün aksine, bu sefer herkes aynı şeyi görüyor. Bunun nedeni renk sabitliği denilen bir fenomen…

Görsel algı konusunda uzman olan Bevil Conway, görseller farklı bir renkte bile görünse beyninizin “renkleri düzeltiyor” olduğunu açıkladı.

Çileğin kırmızı renkli olduğu bilgisini defalarca kendi gözlerimizle görerek test ettiğimiz için, beyinde bu bilgi artık sabit olarak yer etmiş durumda. Beyin, farklı ışık tonları ve renkleri altında bilindik bir nesneyi yorumlaması gerektiğinde, önceden kodlanmış olan rengiyle uyuşacak şekilde kendince bir ayar çekiyor.