Köpüklü kahve nasıl yapılır? Bugüne kadar herkes size bunun farklı bir yolunu anlatmış olabilir. Ancak Huysuz Virjin’in bu önerisini hiçbir yerde duymadığınıza eminiz.

Seyfi Dursunoğlu nam-ı diğer Huysuz Virgin sanatçılığıyla olduğu kadar ev işlerine düşkünlüğüyle de bilinir. Temiz titiz bir insan olmasının yanı sıra aynı zamanda çok iyi de yemek yapar.

Şimdi size Huysuz Virgin’in hayat hikayesinin anlatıldığı “Katina’nın Elinde Makası” kitabında anlattığı bir ipucunu aktaracağız: Köpüklü kahve nasıl yapılır?

CEZVEYE BİRKAÇ DAMLA SOĞUK SU DAMLATIN

Huysuz Virgin’e göre yeni nesilde hiç kimse doğru düzgün kahve yapmayı bilmiyor. Kahveyi köpüklü yapmak için ağır ateşte pişirmek önemli ancak son bir dokunuş yaparsanız kahveniz köpük köpük olacak. O da cezveyi ocaktan indirmeden hemen önce üzerine birkaç damla soğuk su sirkelemek…

Huysuz Virgin “Elinizi ıslatın ve ocaktan indirmekte olduğunuz cezvenin üzerine doğru sallayın. O cezveye damlayan birkaç damla su kahvenizi köpük köpük yapacak” diyor.

Nasıl Yapılır?

  •  tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi
  • 1 adet kesme şeker (orta kahve için)
  • 1 kahve fincan soğuk su

Soğuk suya Türk kahvesini ve şekeri koyup iyice karıştırın ve ocağa koyun. Ocakta durduğu müddetçe bir daha karıştırmayın. Kahve yanlardan köpük köpük olmaya başladığında elinizi ıslatın ve cezvenizin üzerine sirkeleyin. Köpüklü kahvenizi fincana koyup servis yapın.

Biz denedik, hakikaten kahvemiz köpük köpük oldu.