Türk Kahvesinin Sırları


giphy-downsized-large1.gif

Türk mutfak kültürü denince akla gelen ilk içeceklerden birisi şüphesiz ki Türk kahvesidir. Özellikle son zamanlarda artan taleple beraber Türk kahvesinin vücuda ne gibi faydalar sağladığı da merak konusu oldu. Ülkemizde Türk kahvesinin çekirdeğinin iklimsel sebeplerden dolayı yetiştirilmesi yapılamamaktadır. Fakat pişirme tekniğimiz sayesinde ülkemizden dünyaya Türk kahvesi adıyla yayılmıştır. Filtre kahveye göre içeriğinden daha fazla yararlanıldığı için faydaları da oldukça fazladır. Araştırmalar gösteriyor ki Türk kahvesi ömrü uzatmaktadır. Ayrıca ülkemizde 65 yaş üzerinde yaygın olan Parkinson, demans, Alzheimer gibi hastalıklara karşı tüketen kişileri koruduğu gözlemlenmiştir. Düzenli kahve tüketimi insülin direnci sorunu olan kişilere de fayda sağlamaktadır. Kişiye enerji verdiği gibi hafızasının güçlenmesine de yardımcı olur.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Yapımı İçin Gereken Malzemeler

Güzel bir Türk kahvesi içmek istediğinizde eğer bu basit malzemeler elinizde varsa sizi bu keyiften hiçbir şey alıkoyamaz. Hepimizin evinde artık cezve olmazsa olmaz konuma geldi. Cezvenize bir fincan ile ölçerek su ekleyip üzerine her bir fincan için 2 kaşık Türk kahvesi eklemelisiniz. Eğer şeker kullanıyorsanız tüketebildiğiniz miktarda şekeri de ekleyerek kahvenizi kısık ateşte pişirebilirsiniz. Üzerinde piştikçe biriken köpüğü fincanlara pay ettikten sonra kahvenizi fincanınıza doldurarak Türk kahvesi keyfini çıkarabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Cezvesiz Bol Köpüklü Türk Kahvesi

Eğer evde küçük cezveniz yoksa veya tek kişilik Türk kahvesi için cezvenizi kirletmek istemiyorsanız cezvesiz de Türk kahvesi yapabilmeniz mümkündür. Bunun için ocağınızın en küçük gözünü kullanın ki fincanınız yüksek ısıya maruz kalmasın. Kullanmak istediğiniz fincanı ocağa koyduktan sonra üzerine 1 parmak boşluk kalacak şekilde tatlı suyunuzu ekleyin. Suyun üzerine de 2 çay kaşığı kahvenizi ve dilediğiniz ölçüdeki şekerinizi ekleyin. Burada püf nokta ocağın altını en kısık dereceye getirmelisiniz ki suyunuz birden hızlıca kaynayıp kahvenizi taşırmasın. Fincanın içindeki kahveyi iyice karıştırıp kahvenin suya özenmesini sağlayın. Kahveniz yavaş yavaş kaynamaya başlayacak ve köpüğü artacaktır. Cezvede olduğu gibi herhangi bir kahve dökme işlemi olmadığı için kahveniz bol köpüklü olacaktır. İyice kaynayan kahvenizi köpüğü taşmadan ocaktan alıp afiyetle sıcak sıcak içebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe