Portakal Kabuğu Unu Nedir Nasıl Elde Edilir?


Portakal

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif olan portakal kabuğu unu besin değeri açısından oldukça yüksek bir lezzettir. Kuru ve yaş portakal kabuklarının kurutulup öğütülmesiyle portakal kabuğu unu elde edebilirsiniz. Bir tane taze portakalın kabuğu kurumadan önce yaklaşık olarak %80 oranında su içerir. Yaptığınız kurutma işlemi ile su oranını düşürürsünüz. Suyunun azalmasıyla beraber da 5 kilogramlık portakal kabuğundan 1 kilogramlık un elde edersiniz. İçerisindeki suyun kurumasıyla beraber geriye portakal kabuğunun özündeki besin değerleri kalır. Karbonhidrat, vitamin, protein, yağ gibi besin değerleri oldukça yüksek miktarda bulunur.

Portakal Kabuğu Unu Nasıl Yapılır?

İstediğiniz miktarda portakal kabuğunun beyaz kısımlarını temizleyip turuncu kısmını bırakın. Kaloriferin üzerinde, sobanın yanında ya da 70 derecelik fırında kabuğu kurutun. Kuruma işlemini yaparken kabuğun iyice çıtırlaşmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü evde robotta çekileceği için fazla sert olmaması gerekmektedir. Robotta çektikten sonra elekten geçirerek büyük parçalarından arınmasını sağlayabilirsiniz.

Portakal

Portakal Kabuğu Ununu Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Türk mutfağının önemli lezzetlerinden biri lokumdur. Dünya üzerinde “Turkish Lokum” adıyla ün bile salmıştır. Portakal kabuğu ununu lokum etrafı kaplamasında kullanabilirsiniz. Portakalın lezzeti lokuma farklı bir tat katacaktır. Tatlılarınıza aroma, koku ve renk katabilirsiniz. Yaptığınız aşurenin içine katarak portakalın lezzetini tadabilirsiniz. Puding karışımlarınızın içine katarak portakallı puding elde edebilirsiniz. Eğer aromalı çayları seviyorsanız çayınızın içine katarak portakallı çay içebilirsiniz. Ayrıca sadece kek, bisküvi, çikolata, puding, çay vb. içine katabildiğiniz gibi cildinize maske olarak kullanabilirsiniz. Cilt için faydalı olduğu bilinen yoğurt ve bal ile beraber bir karışım yaparak kullandığınızda antioksidan içeriği yönünden ferah bir cilde kavuşabilirsiniz.

Portakal

Portakal Kabuğu Ununun Faydaları

  1. Portakal başlı başına bir C vitamini deposudur. C vitamini de bağışıklığınız için önemlidir.
  2. Kolestrol seviyenizi dengelemeye en az taze hali kadar yardımcı olur.
  3. Midenizde ve bağırsaklarınızda yaşadığınız sindirim sorunlarınıza fayda sağlayacaktır.
  4. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
  5. Cildinizde enfeksiyona dayalı hastalık bulunuyorsa tedavinizde oldukça etkilidir.
  6. Böbrek taşı ve kumu düşürmenize yardımcı olacaktır.
  7. Özellikle kokulu yiyeceklerden sonra oluşan ağız kokusunu engelleyecektir.
  8. Kan dolaşımını hızlandırarak vücut direncinizi artırır.

Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe