Yıkanmış Sebzelerdeki Büyük Tehlike


Sebze

Marketlerde satılan yıkanmış sebzelerdeki büyük tehlike… Ev hanımları için bir kurtarıcı olan yıkanmış ve torbalanmış sebzeler sağlığımız için çok büyük tehlike taşıyor.

Marketlerde satılan yıkanmış sebzeler çoğu ev hanımı tarafından tercih edilir hale geldi. Ev hanımları her ne kadar yıkanmış diye satılsa da bu sebzelerin temizliğinden emin olmadığı için evde bir kez daha yıkıyor ancak görünüşe göre sebzelerin temiz olması ya da olmamasından daha büyük bir sorun var. 🌿

Yıkanmış ve torbalanmış sebzelerdeki büyük tehlike

Leicester Üniversitesi’nden yapılan araştırmaya göre yıkanmış ve torbalanmış sebzeler düşündüğümüzden daha az sağlıklı. Yapraklarda kalan ya da terleme nedeniyle oluşan sular sebzeleri salmonella bakterisi için bir üreme mekanı haline getiriyor. Tifo, paratifo ya da gıda zehirlenmesine neden olabilen bu virüs bu torbaların içinde normalden 24 bin kat hızlı büyüyor ve üstelik daha da güçlü hale geliyor. Ayrıca sebzelerde var olan doğal bakteriler de torbanın içinde daha hızlı ürüyor. Sebzelerin yıkanması da bir işe yaramıyor.

Bu nedenle ille de torbalanmış sebze alıyorsanız çok taze olduğundan, yeni torbalandığından emin olun ve eve getirir getirmez hemen tüketin. Artanı da dolaba koymayın. 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe