Pilavı Bu Şekilde Pişirmek Zehirliyor


Pilavı Bu Şekilde Pişirmek Zehirliyor

Pilavı bu şekilde pişirmek zehirliyor. Yıllardır bildiklerinizi unutun. Böyle pişirince içindeki arsenik ortaya çıkıyor. Peki ne yapmalı?

Bilim insanları, pilavı pişirme yöntemine karşı uyarıyor. Klasik olarak pirincin üzerine kaynar su döküp çektirme yöntemiyle yapılan pilavın zehirlediği ortaya çıktı.

Yapılan deneylere göre klasik pilav pişirme yöntemi (kaynar suyun içinde pirincin suyu çekmesini beklemek) pirincin yetiştirilmesi esnasında maruz kaldığı endüstriyel toksinler ve kullanılan tarım ilaçları sonucu oluşan arseniği ortaya çıkarıyor. Bu şekilde pirişilen pilavın da kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi hastalıklara neden oluyor.

PİRİNCİ SUDA BEKLETMEDEN PİLAV YAPMAYIN

Bugüne kadar pirinç pişirildiğinde arsenik izlerinin atıldığına inanılıyordu. Ancak son araştırmalar bu inancı çürüttü. Pirincin arsenikten arınması için pişirilmeden önceki gece suda bırakılması gerekiyor.

Belfast Queens Üniversitesi  biyoloji profesörü Andy Meharg, arsenik seviyelerini değiştirip değiştirmediğini göstermek  için BBC’de yayınlanan “Trust Me, I’m a Doctor” programında pilav pişirmenin üç yolunu test etti.

Birinci yöntemde, Professor Meharg, 1 ölçü pirinci 2 ölçü kaynar suda, kısık ateşte, pirinç suyunu çekene kadar pişirdi ki bu pilav pişirmek için en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde pirinçteki arseniğin çoğu suya geçti.

İkinci yöntemde ise beş ölçü suya bir ölçü pirinç kullandı ve pirincin pişmesinin ardından fazla suyu süzdü. Bu yöntemde arsenik seviyesi yaklaşık yarı yarıya azaldı.

3. yöntemde ise pirinci bir gece suda bekletti, suyunu süzdü ve pilavı öyle yaptı. Bu yöntemde arsenik seviyesi % 80 oranında azaldı.

PİRİNCİ ISLAT VE 1 ÖLÇÜYE 5 ÖLÇÜ SU KULLAN

Bu nedenle pilav yapmanın en güvenli yöntemi; bir gece suda bekletip ardından su berrak bir hal alana kadar yıkayıp iyice süzdükten sonra, bir ölçü pirince beş ölçü su koyarak pişirmek. Ve pirinçler piştikten sonra kalan suyu süzmek…

Kaynak

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.