Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Buzla Desek!..


boğaz ağrısı

Kış geldi, boğazlar ağrımaya başladı. Peki boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Hiç aklınıza gelmeyecek birkaç yöntemi var. Biri de buz!

Güneş kendini daha az gösterince hastalıklar artıyor. Hele ki son günlerde bir boğaz ağrısı salgını var ki herkes perişan oldu. Hemen ilaç kullanmak istemeyenler “boğaz ağrısına ne iyi gelir?” diye doğal yolları araştırmaya ya da “en iyi gargara” hangisidir diye birbirine sormaya başladı.

BOĞAZ AĞRISI İÇİN ÇÖZÜM?

1. Uyku

Boğazınız ağrımaya başladığında soğuk algınlığı da başlamış demektir. Sağlığınıza tekrar kavuşmanın en iyi yolu, iyi bir uyku almaktır. Bu yüzden, bol bol dinlenmeniz için biraz erken yatağa girmeniz iyi olur. Bu sayede vücudunuz en hızlı şekilde iyileşir.

2. Bal, Tarçın, Karanfil, Zerdeçal, Acı Biber, Zencefil

Bal tarih boyunca boğaz ağrısına karşı ana ilaçlardan biri olmuştur. Tatlı sıvı acıyı yatıştırır ve ayrıca bir anti-inflamatuar etkisine sahiptir. Bu yüzden sıcak çayınıza bal ekleyip için. Ayrıca çaya iyileştirici niteliklere sahip baharatlar da ekleyebilirsiniz. Tarçın ağrıyı giderir, karanfiller balgam çözülür, zerdeçal antienflamatuardır ve acı biberler toksinleri temizler. Yani tarçın, karanfil, zerdeçal ve biraz acı biberden bir çay yapın. Biraz zencefil ekleyin ve balla tatlandırın.

3. Buz

İnanmayacaksınız ama boğazı rahatlatacak diğer bir şey “buz”dur. Soğuk bir buz parçası yemek boğazındaki ağrıyı hafifletir. O yüzden bazı doktorlar boğaz ağrısı için dondurmayı önerirler. Ancak soğuk süt içmeyin. Çünkü süt boğazı tahriş eder.

4. Tavuk çorbası

Boğaz ağrısı için yüzyıllık bir çare, tavuk çorbasıdır. Tavuk çorbası, sinüslerinizdeki mukus miktarını azaltmaya yardımcı olur, bu da boğazınızın daha az tahriş olmasına neden olur.

5. Tuzlu su ile gargara

Bir çay kaşığı tuzu büyük bir bardak sıcak suya koyup eritin. Soğuduktan sonra günde birkaç kez gargara yapın. Tuz, anti-inflamatuardır, boğaz ağrınız kısa sürede dinecektir.

6. Kesme şeker emmek

Daha fazla tükürük yaratmak için bir parça kesme şeker veya meyan kökü emin. Bu da boğazınızı yatıştırır. Aynı etkiye sahip mağazalarda da bir ton damlalar mevcut. Ama onların içlerindeki katkı maddeleri bazen alerjik etkiye neden olabiliyor. O yüzden bir parça kesme şeker işinizi görecektir.

7. Buhar banyosu

Sıcak bir banyo ya da sıcak duş alırken çıkan buhar mukoza zarlarını nemlendirir, bu da onların daha az tahriş olmasına neden olur. Banyoda buhar alabileceğiniz gibi, bir sıcak su kabının üstüne eğilip, başınızdan itibaren büyük bir örtüyle kapatırsanız, burnunuz ve boğazınız açılır. Suya bir miktar nane yağı eklerseniz daha fazla etki elde edersiniz.

8. Nemli ortam

Kuru bir ev, tahriş olmuş mukoza zarlarına neden olabilir. Evinizdeki nem seviyesinin doğru olduğundan emin olun. Eğer kuru olduğunu düşünüyorsanız, radyatörün üstüne küçük bir su kabı da yerleştirebilirsiniz.

9. Doktor

Ve tabi boğaz ağrınız olması gerekenden daha uzun sürerse ya da ateşlenirseniz doktorunuzu ziyaret edin.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.