Bebek Ağlamasına Çözüm Bulan Cihaz Geliştirildi


Bebek ağlamasına çözüm bulan cihaz

Bebek ağlamasına çözüm bulan cihaz geliştirildi desek inanır mısınız? İnanın, çünkü artık bebeklerin ağlaması önceden tespit edilip çözüm bulunacak.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya, bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz geliştirdi. Üst düzey bir teknolojiye sahip olan buluş uluslararası pazarda da satılabilecek.

Türk Patent Kurumu’nun stant daveti üzerine 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na katılan Doç. Dr. Çetinkaya, henüz ürünün ön prototipi yapılmadığını ve bunun için maddi destek aradıklarını vurguladı.

CİHAZ NE İŞE YARIYOR?

Doç. Dr. Çetinkaya tarafından geliştirilen cihaz bebeklerin ağlamasını önceden tespit ediyor ve beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlıyor. Bebeğin gövdesine yerleştirilen cihaz, kas kasılma dalgaları, ölçülen dalgaların genişlik ve hız oranları arasındaki farklılıkları değerlendiriyor ve bebeğin nefes alış verişlerinin ne derinlikte ve ne hızda birleştiği, kalp atışının ölçümünü yapıyor. Fazla kasılma olması halinde de mikroişlemciye ağlama olabileceği bilgisini iletiyor. Ve bu durumda hafızasında kayıtlı olan veya dışarıdan bir medya oynatıcı ile bağlanan beyaz gürültüyü çalmaya başlayarak bebek sakinleştiriyor.

KOLİKLİ BEBEKLER SAKİNLEŞECEK

Koliği olan bebeklerin yakınına saç kurutucu, elektrik süpürgesi gibi değişik frekanslı seslerin dinletilmesiyle bebeklerin sakinleştiğinin gözlemlendiğine dikkat çeken Doç. Dr. Çetinkaya, “Ayrıca beyaz gürültüyle kolikli bebekleri sakinleştirmede, cerrahi operasyon sırasındaki sedasyonu ve anksiyeteyi azaltmada, ağrılı işlemler sırasında bebeği sakinleştirmede, anne karnındaki bebeğin hareketlerine etkisinin incelenmesi gibi çeşitli çalışmalar yapılmıştır” diye konuştu.

BEYAZ GÜRÜLTÜ NEDİR?

Doç. Dr. Şenay Çetinkaya, beyaz ses olarak da adlandırılan beyaz gürültünün tüm farklı frekanslarda seslerin kombinasyonundan oluştuğunu ifade ederek şunları kaydetti:
“Yirmi bin farklı tonun çıkmasından oluşan uğultu gibi tanımlanabilir, genellikle frekans ve sinyal olarak, ağaçların üzerinden gelen rüzgar sesi, şelale, radyo dalgaları ya da okyanus dalgalarına benzeyen sinyal ve frekanslar gibidir. Ayrıca beyaz gürültü uğultu şeklinde ve sürekli monoton ses olmasından dolayı bebeğin anne karnındaki sese benzemektedir. Bu sesler bebeğin anne karnında bulunduğu ortamdaki seslere benzemekte ve bebekleri rahatlatmaktadır.”


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.