Bebekler ağlayarak iletişim kurmaya çalışırlar, ihtiyaçlarını bu şekilde belli ederler. Ağlayan bir bebeği sakinleştirmek için en etkili yöntemi düzenli olarak emzirmektir.

Bebeğiniz ağlamaya başladığında ilk olarak ihtiyaçlarını belirleyin. Acıkmış, gazı olan, altı kirli, pişik olmuş ya da ilgi isteyen bir bebek ağlayarak bunları belirtir. Bebeğinizin sakinleşmesi için ilk olarak bu ihtiyaçlarını giderin.

Kucağınıza alıp onunla sakin bir ses tonuyla konuşarak, şarkı söylemeniz hoşuna gidecektir. Bebeğiniz sizin duygularınızı hisseder bu nedenle ona karşı davranışlarınızın ve ses tonunuzun sert olması onları daha da hırçınlaştıracaktır.

Bebekler anne karnında gibi hissettiklerinde sakinleşirler; sıkı olmayan bir kundak yapmak, saç kurutma makinesi sesi dinletmek, hafifçe sallamak gibi yöntemler onlara bu ortamı hatırlatacaktır.

Tüm ilginize rağmen bebeğiniz susmuyorsa bir sağlık problemi olabilir, tıbbi yardım almanız gereklidir.   

5S Kuralı Nedir?

Karnı tok, altı temiz ve gazı çıkarılmış bir bebek ağladığında 5S kuralı ile hemen sakinleşecektir. 5S kuralı ağlayan bebekleri susturmakta kullanılan ve başarıya ulaşma yüzdesi oldukça yüksek olan bir yöntemdir.  Swaddling, Side/Stomach position, Shushing, Swinging, Sucking olarak açılımını yapabileceğimiz bu kuralın adımlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

1.Kundak yapmak (swaddling): Bebekler kundakyapıldıklarında kendilerini anne karnında bulundukları güvenli ortama benzer bir durumda hissederler bu da onları sakinleştirir. Ancak yapılan kundak eski usul, bebeğin kıpırdamasını engelleyecek şekilde sımsıkı olmamalıdır. Kolları vücudun yanlarında düz uzatılmış ve sabitlenmiş, ayakları gevşek sarılmış şekilde kundaklanmalıdır.  

2.Yana çevirmek (side stomach postion): Kundakladığınız bebeği kucağınıza sağ tarafına doğru yatmış ve yüzü yere bakacak şekilde alın.

3.Şşşş demek (shushing): Yüksek sesle kulağına doğru ‘şşşşş’ sesi çıkarmanız anne karnında bulunduğu gürültülü ortamın seslerini hatırlatacaktır ve sakinleşecektir.

4.Hafifçe sallamak (swinging): Başının altından tutarak sarsmadan, hafifçe sallamanız gene anne karnındaki ortamını hatırlatacaktır.

5.Emzirmek (sucking): Yukarıdaki işlemlerden sonrabebeğinizi emzirmeniz ya da emziğini vermeniz sakinleşmesini sağlayacak olan son aşamadır.   

Bu aşamaları sırayla doğru bir şekilde uyguladığınızda birkaç dakika içerisinde bebeğiniz susacak ve sakinleşecektir. Eğer doğru uygulamaya rağmen susmuyorsa tıbbi bir sıkıntı olabilir, doktora götürmeniz gereklidir.