Makyaj bazı makyaj yapmadan önce cilde sürülerek makyajın sabitlenmesini sağlayan ürünlerdir.

Cildi pürüzsüzleştirip fondötenin kapatıcılığını ve kalıcılığını artırırlar. Makyaj bazı ciltteki siyah nokta, akne ve sivilce gibi sorunların gizlenmesini ve kullanılan makyaj malzemelerinin ciltte homojen olarak dağılmasını sağlar. Makyaj bazı uygulanmış cilde yapılan makyajın kalıcılığı da daha fazla olur.

Bu ürünler makyaj yapılmadan önce cilde sürülerek uygulanır. Fondötenle cilt arasında bir engel oluşturarak pul pul dökülme, gözenekli görünüm ve pürüzleri azaltır. 

En İyi Makyaj Bazı Önerileri

Makyaj bazları cilt tipine ve ihtiyacına göre seçilmelidir. Piyasada pek çok marka ve çeşitte makyaj bazı bulunmaktadır ancak cilt ihtiyacına göre seçeceğiniz ürün çizgi düzeltici, gözenek küçültücü, renk düzenleyici, matlaştırıcı, aydınlatıcı ya da pürüzsüzleştirici özellikte olmalıdır.

  • Lancôme Prep & Matte matlaştırıcı,
  • NYX Professional Makeup Can’t Stop Won’t Stop Matte Primer,  
  • L’Oréal Paris Infaillible aydınlatıcı makyaj bazı,
  • Maybelline New York Face Studio Prime Kızarıklık Önleyici,
  • NYX Professional Makeup Hydra Tocuh Oil Primer, 
  • NYX Professional Makeup Pore Filler,
  • Lancome Advanced Genifique, Nars Instant Line&Pore Perfector,
  • Shiseido Pore Smoothing Corrector,  

Gibi ürünler cilt tipinize ve cilt ihtiyaçlarınıza göre kullanabileceğiniz oldukça kaliteli ve verimli ürünler olacaktır.

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Makyaj bazı uygulanmadan önce cildin temiz olması gerekir. Makyaj bazının cildinize uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Örneğin kuru ciltler için nemlendirici özelliği olan veya yağlı ciltler için matlaştırıcı özellikte bir ürün seçilmelidir.

Her cilt tipinde ortak olan bir görüş baz kullanmadan önce cildi nemlendirmek gerektiğidir, bu nedenle nemlendirici bir krem sürmeniz faydalı olacaktır.

Bezelye tanesi büyüklüğünde aldığınız makyaj bazını cildinize iyice yayarak, olabildiğince ince bir şekilde sürmeniz gereklidir. Parmak uçlarınız, fırça ya da sünger kullanarak sürebileceğiniz bazı cildinize dairesel hareketlerle iyice yedirmelisiniz. Gözaltlarına makyaj bazı sürmeniz uygun değildir zarar verebilir, bu nedenle bu bölgelere sürmemelisiniz.  

Makyaj bazınızı sürdükten sonra birkaç dakika bekleyerek kurumasını sağlayın. Bazınız 3-4 dakikada kuruyacaktır, bu süre sonunda makyaja başlamanız daha doğru olacaktır.