Bahçe İşleriyle Uğraşmak Sağlığınızı Geliştirebilir


bahçe

Bahçeyle uğraşmanın eğlenceli olduğunu biliyorsunuzdur ve kim çiçekleri sevmez ki? Halbuki bahçe işleri bundan da öteye gidiyor ve sağlığınıza iyi geliyor.

Peki sağlığınızı geliştirmeye yarayan avantajları neler?

SEBZELERLE ARANIZI DÜZELTİYOR

Tabağınızda bezelyeleri biriktiren çocuk siz miydiniz yoksa? Brüksel lahanası yememek için mide bulantısı taklidi yapmış olabilirsiniz ya da salata yemeyi hala reddediyorsunuzdur. Sadece yetişkin olmak sebzelere karşı fikrinizi değiştirmediyse belki kendi sebzelerinizi yetiştirmek değiştirebilir. Kendi bahçelerinde çalışmayı öğrenen insanların gündelik olarak sebze ve meyveyi daha çok tüketmeye yatkın olduğu bariz bilinen bir gerçek. Çocukken bahçeyle yakınlık sağlanması gelecekte de devam edeceğini daha kolay garanti eder ama yetişkin olarak başladıysanız da aynı hislere sahip olabilirsiniz!

bahçe

KİLO VERMENİZİ SAĞLIYOR

Çoğunlukla herkesin hedefleri arasında mutlaka kilo kaybı vardır ve bahçeyle uğraşmak bu hedefe yakınlaşmayı sağlayabilir. Araştırmalara göre bahçeyle uğraşanların uğraşmayanlara göre daha az yağ ve kilo oranı vardır.

Bunun sebeplerini tahmin edebiliriz. Eğer çiçekler sulayıp domates yetiştirmeyi yaşlı işi sanıyorsanız tekrar düşünün. Çünkü bu iş içinde fazlasıyla hareket etmek var ve harcanan bu enerji kilo kaybına sebep oluyor olabilir. Tohumlar ekmek, el arabası itmek, ekipmanları taşımak, biçiciyle uğraşmak ve gübre küreklemek kalp ve kaslar için egzersiz gibidir. Farkında bile olmadan spor yapmış oluyor ve bunu yeşillik eşliğinde yapıyorsunuz. Hayal gibi! Üstelik ödülü de var. Sebze, meyve ve çiçekleriniz.

bahçe

RUH HALİNİZE İYİ GELİYOR

Bahçenin insanlara kattığı motivasyonu fark etme zamanı geldi. Stresi atmaya yarar ve pozitif enerjiyle doldurur. En küçük saksılarda bile tohum ekip büyütmenin mental avantajları gözlemlenmiştir. Amerikan Uzay İstasyonu olan NASA bile, gönderdikleri astronotlarından uzayda bitkilerle uğraşmasını ister. Bahçeleri olmasa bile bu saksılar ruh hallerine fazlasıyla etki eder.

Güneş ışınları, bir canda yarattığınız etki ve özünüze dönmek sandığınızdan daha mucizevi.

bahçe

BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİYOR

Tırnaklarınızın altında pislik olması eskiden kötü hijyen belirtisi olarak görülüyordu ancak bugünlerde bilim adamları bunun iyi bir sağlığa işaret olabileceğini söylüyorlar. Kopenhag Üniversitesinde yayınlanan araştırmaya göre, toprakta bulunan faydalı bakteriler sayesinde bahçecilik, bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir, daha az hastalanmanıza ve enfeksiyonlarla daha kolay savaşmanıza yardımcı olabilir. Toprakla biraz daha iç içe olmaya ne dersiniz?

bahçe

EL KOORDİNASYONUNU ARTTIRIYOR

Güçlü bir kavramaya sahip olmak önemlidir. El gücü, esneklik ve koordinasyon, kavanoz açma, paket taşıma ve çocuklarla ilgilenme gibi günlük işler için çok önemlidir. Yayınlanan bir araştırmaya göre, bahçecilik, bu finemotor becerilerini ve kaslarını geliştirmek için mükemmel bir yol. Birkaç dakikalık günlük tohum ayıklama, klavyede yazma veya telefon ekranında kaydırma gibi tekrarlanan kullanımın neden olduğu zorlamanın bir kısmını dengelemeye yardımcı olabilir.

bahçe

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.