Asetonun Hiç Duymadığınız İşlevleri


asetonun

Aseton evde her zaman bulundurduğumuz ürünlerden biri. Buna rağmen asetonun hiç duymadığınız işlevleri olduğunu biliyor muydunuz?

Geçen haftadan kalma ojenizi silmenin yanında asetonun güçlü başka işlevleri de var. Evdeki bir çok zorlu lekeyi elinizin altındaki asetonla temizleyebilirsiniz ve bunun sebebi içinde aynı isimle olan ‘aseton’ kimyasalından dolayı. Eğer bu kimyasalı olmayan aseton alırsınız işe yaramayacaktır. Aston kuvvetli ve ateş alabilen bir kimyasaldır bu yüzden inatçı bazı lekelerle savaşabiliyor.

Çay kupalarından evinizin yerine kadar bakın nerelerde işe yarıyor!

BAKIM ALETLERİ TEMİZLEMEK

Metal olan güzellik ve bakım aletleriniz son zamanlarda biraz eskimiş ve pis görünüyorsa, asetonlu bez ya da pamukla temizliğe girişebilirsiniz. Sonrasında sabun ve suyla da üstünden geçip kurumaya bırakabilirsiniz.

asetonun

YERLERİN KİRİNİ KAZIMAK

Uyarı! Asetonu ahşap döşemede denemeyin. Fayans, marley ve laminant parkede ise istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Leke ve kirleri silmek için oldukça kullanışlı.

YAPIŞTIRICI VE ETİKET İZİ SİLMEK

Yapıştırıcı kullanırken her yere yapışması hepimizin başına gelmiştir, özellikle de cildinize ya da yeni bir bardak aldınız ve üzerinden etiketi çıkarırken aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi iz bıraktı. Bütün bunları pamuk ve asetonla çözebilirsiniz. Parça parça olmuş eski ojenizi çıkarabildiği gibi sertleşmiş yapıştırıcı ve inatçı, yapışkan etiket izlerini de yüzeylerden hızlıca çıkarabilir. Herhangi yapışkanlığa sahip bir şeyin bıraktığı izi çıkarmayı asetonla muhakkak denemelsiniz.

asetonun

ÇAY LEKELERİ GİDERMEK

Çay kupalarınız dışarıdan çok tatlı olsa da kimi zaman içlerinde içtiğiniz çayların halkaları birikmeye başlayabilir. Kirli bir görüntü yaratan bu izleri asetonlu bezi içlerine sokarak ve temizlemeye başlayarak yok edebilirsiniz. Sonrasında sabun ve suyla yıkamayı da unutmayın. Kimyasal kalıntısı olan çay içmek istemezsiniz!

 

asetonun

KALICI KALEM İZLERİ SİLMEK

Bu ipucu bir çok öğretmen ve anne için hayat kurtarıcı olacak. Camda ve ciltte kalıcı kalemlerin bıraktığı izleri asetonla nemlendirilmiş, ıslatılmış bezle temizleyebilirsiniz. Üstelik bu durum ince çarşaflarda, bazı kumaş ve döşemelerde de işe yarayabilir. Sadece sonrasında bir tur çamaşır makinesine atmayı unutmayın.

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.