Alışveriş Yapmanın 9 Doğru Yolu


alışveriş yapmanın 10 doğru yolu
girl shopping and carrying bags in a retail store

Alışveriş ödüllendirici de geçebilir sinir bozucu da. İhtiyacımız olanları alırız. İstediğimiz şeyleri alırız. Bazen ne ihtiyacımız vardır ne de istiyoruzdur, yine de elimizde asla kullanmayacağımız şeylerle eve döneriz.

Peki neden böyle olur? Bu sorunun cevabı bir çok şekilde geliyor. Her ne kadar mağazaları ve reklamları suçlamak istesek de kimi zaman tüketici olarak bizim de suçumuz oluyor. Bu yüzden bizi etkileyen ve yönlendiren şeylerden ne kadar haberimiz olursa o kadar dikkatli alışveriş yapabiliriz ki buna alışveriş yapmanın 9 doğru yolu da yardımcı olacaktır.

1-Mağazaların Seni Baştan Çıkarmasına İzin Verme

Alışveriş merkezleri ve perakendeciler kredi kartlarımıza ulaşmanın en kolay yolunun hislerimizden geçtiğine inanırlar. Gençlere hitap eden mağazalar onların seveceği müzikleri son ses açarlar, oteller ve spalar akla tazeliği getirecek naneli kokular yayarlar, mücevher dükkanlar sattıkları malzemelerin üzerine daha kuvvetli ışık yerleştirirler ki daha çok parlasınlar. Bu akıl çelen atmosferler sayesinde orada daha fazla oyalanırız ama bu yaptıkları sattıkları ürünlerinin değerini arttırdığı anlamına gelmez.

2-Belirlediğiniz Fiyatın Dışına Çıkarmalarına Engel Ol

Belli bir ürüne kafanızda belirlediğiniz bir fiyat vardır. Hep öyle alıyorsunuzdur ve bu artık sizin için rutin olmuştur. Ancak dükkan sahipleri bunu kullanarak da kafa karıştırabilir. Örneğin bir konserve ton balığı düşünün. Diyelim kafanızda 5 lira var. Ama konservenin boyutunu küçülterek, satıcılar daha çok para kazanır, her ne kadar fiyat size değişmemiş gözükse de. Markette aceleniz varken bunu fark etmemeniz normal. Her fiyat dengesini orada tartamazsınız. Yine de bunun farkında olmak ve pratik yaklaşmak yardımcı olacaktır.

3-Kendin İçin Satın Al

Bir çok psikolog der ki herkes 2 kategoriye ayrılır. Biri toplumun ne düşündüğünü umursamayan ve kendi zevklerine göre alışveriş yapan, diğeri ise uyum sağlamak için satın alan. Genel olarak, kendi tercih ve zevkinize bağlı alışveriş yaparsanız daha zekice satın alımlar elde edersiniz.

4-Bedava ve İndirim Etiketine Dikkatli Yaklaş

Hızlı düşünün: size bedavaya verilecek 10 liralık hediye kartıyla, 7 liraya satılan ama 20 liralık hediye kartı sunuldu. Hangisini alırdınız? Yapılan bir deneye göre, alışveriş merkezinde bu seçenek sunulan herkes bedava olanı seçmiş. Ama ikinci seçenekte 13 lira karda olacaklardı. ”Bedava” lafını duyduk mu düşünememek çok normal. Ya da indirim başlığı altında kandırılmak. Ancak bu düşündüğünüz ”0” etiketi size daha pahalıya patlayabilir.

5-Yanına Alacağın İnsanları Dikkatli Seç

Güzel bir cumartesi günü arkadaşlarla alışveriş merkezini gezmek eğlenceli olabilir. Ancak diğer insanların satın alma konusunda sizi nasıl etkileyebileceğini göz ardı etmeyin. Bu biraz da grup psikolojisiyle alakalıdır. Örneğin yanınızdaki arkadaşınız bir ayakkabıya 400 lira vermeyi normal görüyor olabilir. Bir başka dost da bunu destekleyebilir. Ancak siz buna ne kadar inanıyorsunuzdur? Anın hızıyla her şey böyle sonuçlanabilir ve olan paranıza olur.  Daha sonra ”Ben ne yaptım?!” dememek için yanınıza daha sorumluluk sahibi insanları almayı deneyin.

alışveriş yapmanın 10 doğru yolu

6-İnternete Başvur

İnternetteki alışveriş sitelerinde bulacağınız indirimler ve türlü türlü seçeneklerle alışverişinizi güzel sonlandırabilirsiniz. Üstelik bu sitelerde daha önce almayı düşündüğünüz ürünü alıp kullanarak yorum atmış insanlardan esinlenerek neyinin kötü neyinin iyi olduğunu belirleyip almaktan vazgeçebilirsiniz!

alışveriş yapmanın 10 doğru yolu

7-Arama Butonunu Kullan

İnternetin şu sıkıntısı vardır ki, elbise almak istiyorsanız daha spesifik olmalısınız. Eğer google’a direkt ”elbise” yazarsanız bu sizi o kadar çok seçeneğe yönlendirir ki kendinizi elbiseyi bırakın ev alırken bile bulabilirsiniz. Bu yüzden ne istediğinizi daha iyi bilip daha net arıyabilirsiniz. Örneğin bir sitede renk, boy ve kumaşa kadar ayırarak belki de 1’e bile indirgeyebilirsiniz. İnternetin sunduğu aşırı çok seçeneğin tuzağına düşmeyin!

8-Arada Sırada Kendini Şımart

Düşündüğümüzde tek ihtiyacımız olan şeyler yemek, kıyafet ve barınmadır. Ancak kendimizi şımartmaya da ihtiyacımız var. Arada sırada bütçenizi açmamaya dikkat ederek yapacağınız sosyal veya rahatlatıcı şeylere harcayacağınız paraya üzülmeyin. Bunlar gereklidir.

alışveriş yapmanın 10 doğru yolu

9-Anılarla Bağdaştır

Özellikle bir tatile çıkıldığında elinizde fazlasıyla oraya özgü kıyafetlerle dönebilirsiniz. Böyle durumların normal olduğunu kendinize hatırlatmayı unutmayın. Eğer hayatınızda bir daha yaşayamayacağınız veya göremeyeceğiniz bir yeri yanınızda taşımanızı sağlayacaklarsa, onlar bir kumaştan daha değerleri konumdadırlar.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.