Yüz Kontürleme: Yüzü İnce Gösteren Makyaj Hileleri


yüz kontürleme

Yüz kontürleme işlemi son zamanlarda kadınların çokça başvurduğu bir makyaj yöntemi olmaya başladı. Bu işlemle yüzünüzü olduğundan daha ince gösterebiliyorsunuz

Gerekli Malzemeler

Gölgelendirme için ten renginizden iki ton koyu kapatıcı, mat bronzer, pudra, fondöten veya göz farı, aydınlatma işlemi içinse ten renginizden iki ton açık pudra, göz farı, aydınlatıcı ya da fondöten kullanabilirsiniz.

Yüz kontürleme yaparken bilmeniz gereken en önemli bilgi şudur: Ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelere açık, geride bırakılmak istenen bölgelere koyu renk fondöten uygulanır.

Nasıl Yapılır?

Yüz şeklinize göre kontürleme yaparsanız en doğru sonucu alırsınız. Ancak genellikle elmacık kemiklerinin altları, alın ve çenenin alt bölgeleri gölgelendirilir.
Ardından yüzdeki dikkat çekilmek istenen bölgeler iki ton açık ürünler ile aydınlatılır. Elmacık kemiklerine, burun üstüne, alına, göz altlarına, çene ve alın bölgesine açık tonlar uygulanır.
Son olarak yüzdeki kontrast farklılığı yuvarlak fırça hareketleri ile giderilir.
Toz ürünler için eğer kesik uçlu ya da normal pudra fırçası kullanabilirsiniz.
Kremsi ürünleri fırça ya da parmaklarınızla uygulayıp sünger yardımıyla dağıtmalısınız. Fırça yardımıyla dağıtırsanız tüm renkler birbirine girebilir. Süngerle ufak dokunuşlarla dağıtıp küçük alanlarda gezdirin.

yüz kontürleme

Kare Yüz Şekline Göre Kontürleme

Kare ya da diğer adıyla köşeli yüzlerde çene kemiklidir. Dışa olan çıkıntısı yüzünüzü olması gerekenden daha köşeli yapar. Yapılması gereken alın yanlarını ve çene çıkıntısını arka saklayarak yüzü ovalleştirmektir. Kontürleme işleminde saklamak istediğimiz bölgelere koyu gölgelendirme uyguladığımızı bir kez daha hatırlatalım. Daha sonra elmacık kemiklerinin altı da koyu gölgelendirilerek belirginleştirilebilir.

Üçgen Yüz Şekline Göre Kontürleme

Yüzünüz üçgense, alnınız geniş görünüyordur. Geniş görünen alnı daraltmak için koyu gölgelendirmeyi alın kenarlarına uygulayın. Yüzü daha da ovalleştirmek için çene altını da koyu gölgelendirin. Alnınızı, elmacık kemiklerinizin üstünü ve çenenizi aydınlatın.

Uzun Yüz Şekline Göre Kontürleme

Yüzünüz uzunsa daha kısa göstermek gerekir. Alnınız uzunsa alnınızı kısalmak için alnın saçlara yakın kısımlarını, çeneniz uzunsa da çene ucunu koyu gölgelendirmelisiniz. Gölgelendirme işleminden sonra yüzü biraz daha kısaltmak içinse yüzün ortasına doğru elmacık kemiklerinin üzerine allık uygulamalısınız.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Kontürleme

Yüz şekliniz yuvarlaksa, o zaman yüz kontürlerken amaç yüzü olabildiğince daraltmaktır. Yüzü daraltmak için alnın yan kısımlarından, saç diplerinden başlayarak aşağıya doğru koyu gölgelendirilmesi gerekir. Elmacık kemiklerinin altından yüz ortasına doğru bu alan genişletilir. Aydınlatıcıyı da elmacık kemiklerinin üzerlerine, alın ortasına ve çeneye uygulayıp o kısımları vurgulamalısınız.

Oval Yüz Şekline Göre Kontürleme

Yüz şekliniz oval ise çok şanlısınız! Oval yüz, ideal yüzdür ve kontür yaparken sadece aydınlatmanız yeterlidir. Alnınızı, çenenizi ve göz altınızı aydınlatmanız sizin için yeterli olacaktır. Unutmayın, yüz kontürlemedeki amaç zaten ideal yani oval yüz şekline yakınlaştırmaktır.

Ters Üçgen Yüz Şekline Göre Kontürleme

Ters üçgen yüzde yüzün alt bölümü üst bölüme göre daha geniştir. Kontürlerken de yüzün alt kısmını daraltılması gerekir. Bunun için elmacık kemiklerinin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar gölgelendirme yapılır ve geniş olan alt kısım geri plana itilir. Aydınlatıcıyı da çeneye, alına ve göz altına sürerek o kısımları vurgulayın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.