Yumurta Dolaba Koymadan Önce Yıkanır mı?


Yumurta Dolaba Koymadan Önce Yıkanır mı

Yumurta dolaba koymadan önce yıkanır mı? Muhtemelen bu sorunun cevabını hepimiz yanlış biliyoruz. Tahmin ettiğimizin tersine yumurta dolaba koymadan önce yıkanmaz.

Yumurtalarımı  dolaba koymadan önce yıkamalı mıyım? Cevap çok net: Hayır!”

YUMURTA DOLABA KOYMADAN ÖNCE YIKANIR MI?

Yumurtanın üzerinde kütükil isminde doğal bir koruyucu tabaka vardır. Bu tabaka yumurtayı hava ve bakterilerden uzak tutar.  Yumurtayı yıkamak, özellikle de soğuk suyla yıkamak bu doğal tabakaya zarar verir ve kabuğun üzerinde bulunan mikroorganizmalar, gözeneklerden yumurtanın içine girer. Bu nedenle yıkanan yumurtalarda enfeksiyon riski vardır.

Yumurtanın tazeliğini koruması için uygun saklama sıcaklığında saklanmalıdır ki bu sıcaklık da 5 ile 12 derece arasındadır. Yani yumurtayı yıkamadan, orijinal kutusu içerisinde ve buzdolabında saklamak gerekir.

ALDIĞINIZ YUMURTA ÇOK PİS İSE NE YAPMALISINIZ?

Bazen aldığınız yumurtalar çamurla ya da dışkıyla kaplı olabilir. Yıkamak mikropları yumurtanın içine iteceğine göre bu durumda ne yapılmalı? Bu durumda pislikleri bir bez, kağıt havlu ya da tırnağınızla nazikçe temizleyin ve buzdolabına koyun.

Derin Dondurucu Nasıl Yerleştirilir? Muhteşem Çözümler!

derin dondurucu nasıl yerleştirilir

 

Şampuana Şeker Ekleyin! Farkı Görün!

sampuana şeker ekleyin

 

Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

orkide bakımı

 

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

yaşlılık lekeleri

 

Çeken Kazak Nasıl Eski Haline Gelir?

çeken kazak nasıl eski haline gelir

 

Bundan Sonra Patates Kabuklarını Asla Atmayacaksınız!

Yumurta Dolaba Koymadan Önce Yıkanır mı

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.