Yeşillikler bir evin olmazsa olmazları ancak yarısı kullanılır yarısı atılır. O yüzden sizin için alternatif bir kullanım şekli araştırdık. Yeşillikleri fırında nasıl kuruturuz? Bunun yolunu göstereceğiz.

Maydanoz, dereotu, nane, kişniş girmeyen yemek neredeyse yok gibi… Hiçbirine koymazsak salataya koyuyoruz ama yine de taze yeşiliklerin yarısını atmaktan kurtaramıyoruz. Buzdolabında muhakkak sararmış yarım demet dereotu elimize geliyor. Peki ne yapacağız? En kolayı kurutarak kullanmak. Ancak her zaman güneşte kurutacak yerimiz ya da vaktimiz olmayabilir. O zaman fırında kurutmaya ne dersiniz?

YEŞİLLİKLERİ FIRINDA NASIL KURUTURUZ?

İşe önce yeşilliğimizi iyice yıkayarak başlayalım. Suyun altında yıkadıktan sonra atıklarından kurtulmasını istiyorsanız her zamanki alışkanlığınızla sirkeli suda bekletmeyin.

Sebzeleri sirkeli suda bekletmeyin! işte gerçekler!

İkinci aşamamız tabii ki kurutma… Yeşilliklerin fırına girmeden önce iyice kurumuş olmasına özen gösterin. Bir kağıt havluyla suyunu aldıktan sonra kuruması için biraz bekleyebilirsiniz.

Geldik fırına koyma aşamasına… Fırın tepsisinin içine burada silikon fırın matı konulmuş ama siz onun yerine yağlı kağıt da serebilirsiniz. Kişniş, maydanoz gibi daha yumuşak otların sapını kullanmayı tercih etmemişler ama bana sorarsanız onları da atmayıp ayrıca kurutmakta ve sonuca bakmakta yarar var. Nane ve biberiye gibi otları kurutacaksanız, onları direkt sapıyla fırına koyabilirsiniz. Çünkü kuruyunca zaten sapından kolayca ayrılıyor.

Bu aşama önemli. Fırını en düşük dereceye ayarlıyoruz. (50 – 70 derece civarı) Tepsiyi fırına koyduktan sonra fırının kapağını tam kapatmıyoruz. Kapağa tahta bir kaşık yerleştirerek hafifçe açık kalmasını sağlıyoruz. Böylece yeşilliğimiz kururken içerde oluşan buhar dışarıya çıkıyor ve daha çabuk kuruyor.

Kurutma işlemi çok vakit almıyor. Yarım saatte kuruyor. Ancak siz her 10 dakikada bir fırını kontrol ederseniz istenmeyen bir durumla karşılaşmazsınız.

Kuruyan otumuzu ellerimizle ufalayalım artık.

Ve cam bir kavanoza alalım.

KURU OTLARI KULLANIRKEN DİKKAT

Kuru otlar taze bitkilerden daha konsantre bir tada sahiptir, bu nedenle tariflerinizde kuru otları kullanırken miktarına dikkat edin. Taze otların yerine kurusunu kullanacaksanız 3’te 1’i işinizi görecektir. Örneğin, çay kaşığı taze biberiye yerine, 1 çay kaşığı kuru biberiye kullanın!

Kaynak