Tuvalet Kağıdı Rulosu Öne Doğru mu Geriye Doğru mu Asılmalı?


tuvalet kağıdı rulosu

Tuvalet kağıdı rulosu nasıl asılmalı? Koparılan kısım öne mi bakmalı yoksa geriye doğru mu? İşte doğru cevap:

Tuvalet kağıdının nasıl asılacağına ilişkin internette onlarca forum var. İnsan inanamıyor ama bu forumlarda yüzlerce kişi ciddi ciddi rulonun yönünün neden öne ya da arkaya doğru olması gerektiğini savunan tezler yazıyor. Hatta eğer karı koca bu konuda farklı fikirlerdeyse bu yüzden evde tartışma da çıkabiliyor.

Tuvalet kağıdının icadından beri tartışılan bu konu nihayet kesin olarak sonuca ulaştı.

TUVALET KAĞIDI NASIL TAKILIR?

Tuvalet kağıdının mucidi New Yorklu bir iş adamı Seth Wheeler’ın çizimleri ortaya çıktı. Buna göre rulonun yırtılan kısmı öne doğru bakmalı… Wheler tuvalet kağıdının kolayca koparılması için çalışmalar yapmış. Yeni ortaya çıkan bu izimin altında “Bu buluşum … bir rulo tuvalet kağıdı ile perforeyi birleştirmekten oluşuyor, kolayca koparılması için yeni bir üretim tarzı ile yaklaşıyoruz.” yazıyor

Üreticisinin tuvalet kağıdını bu şekilde tasarlamanın ötesinde hijyen açısından da rulonun öne bakması önemli… Çünkü duvara doğru sarkan bir tuvalet kağıdını koparabilmek için klozetten hafifçe doğrulmanız gerekiyor ki bu da dışkının ya da idrarın bulaşmasına neden oluyor.

tuvalet kağıdı rulosu

TUVALET KAĞIDININ YANLIŞ ASILMASI GIDA ZEHİRLENMESİ SEBEBİ

Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada tuvaletteki kişinin ellerinin bakteri taşıma olasılığı en yüksek olan anın tuvalet kağıdına ulaştıkları zaman olduğu bulunmuş.

Öne asılı tuvalet kağıdında kişi kağıdı koparıyor ve başka bir yere bakteri bulaştırmıyor.

Ancak geriye doğru asılı tuvalet kağıdında parmaklar duvara değiyor ve mikroplar yayılıyor. Umumi tuvaletlerde bu mikroplar kişiden kişiye aktarılıyor. Kişiler ellerini düzgün yıkamadığı taktirde (ki araştırmalar çoğu kişinin elini yıkamadan tuvaletten çıktığını gösteriyor) bu mikroplar ofiste kapılara, masalara, hatta ofise hediye gelen kurabiyelere bulaşıyor.

Ofis ortamında çalışanların daha fazla gıda zehirlenmesi geçirmesinin nedeni de tuvaletten yayılan bu mikroplar. Umumi tuvaletlerde bulunan bakterilerin çoğu yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağı olan insan dışkısından kaynaklı e-coli…

şöyle bir bulguya ulaşılmış: Araştırmacılar, yüksek teknoloji ürünü bir genetik sıralama aracı kullanarak, Colorado’da kapılar, zeminler, musluk kulpları, sabunluklar ve 12 umumi tuvalet tuvaleti için 19 bakteri grubu tanımladılar – altı erkek ve altı kadın tuvaleti. Tanımlanan suşlar, kirli yüzeylere dokunarak bulaşabilir. ”

Kim bilebilirdi tuvalet kağıdını ters asmanın bu sonuçlara ulaşabileceğini…


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe