Tavanın Dışındaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?


Yağ Lekesi

Özellikle yağlı yemek tercih edilen evlerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de tavanın yanması, yağın sıçraması ve yağın tava-tencere gibi malzemelerde iz bırakmasıdır. Her ne kadar sağlıklı bir yemek tarzı olmasa da lezzetinden dolayı kızartma ve benzeri yemekler daha çok tercih ediliyor. Çocukların patates kızartması ve köfte aşkı ise başlı başına bir sorun haline geliyor. Sürekli kızartma ve benzeri yemek türlerinin tercih edilmesi sonucunda kızartma tavasının dışında veya içinde oturmuş yağ lekeleri meydana geliyor.

yağ lekesi

Yağ Lekelerinden Hoşlanmıyoruz!

Bu durum her ne kadar hanımlar için bela olarak görülse de bu sorun ile baş başa kalan erkekler de aynı dertten müzdarip demek yerinde olur. Normal bulaşık süngeri veya deterjanı ile çözüme kavuşturulamayan tava veya tencereler bir zaman sonra kullanımdan düşüyor fakat artık bu duruma bir son verilmeli. Çünkü tavanın dışındaki yağ lekesini temizlemek sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Nasıl temizlendiğine ve hangi işlemlerin uygulandığına aşağıdaki önerilerden ulaşabilirsiniz.

•Mutfak malzemelerinin temizlenmesinde kimyasallar fazla tercih edilmemektedir. Tabii ki bulaşık deterjanı ve daha masum temizleyiciler hariç. Bu gibi durumlarda imdada yetişen ve hemen herkes tarafından bilinen doğal temizleme yöntemleri cardır. Hiç şüphesiz karbonat tavanın dışındaki yağ lekesini söküp atmakta bire bir. Bulaşık süngerinin üzerine bulaşık deterjanı ve biraz da karbonat koyup lekenin üzerini iyice ovaladığınız takdirde etkili bir sonuç alabilirsiniz.

•Bir diğer doğal temizleme yöntemi ise sirkedir. Sirke, birçok temizlik alanında gönül rahatlığı ile kullanılan bir özelliğe sahiptir ve bu nedenle hemen her alanda kendine yer açabilir. Yine aynı şekilde deterjanlı su yapıp içerisine sirke ilave ettikten sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz. Biraz sert bir ovuşturma süreci sonrası tavanın dışındaki yağ lekesi kaybolacaktır.

yağ lekesi
yağ lekesi

Tavanın Yağ Lekesi Olmaması İçin Alınması Gereken Önlemler

Testi kırıldıktan sonra önlem almanın bir fayda sağlamayacağı üzere evvelinden önlem almak her şeyden iyi bir sonuca götürecektir sizleri. Tavanızın yağ lekesi olmasını istemiyorsanız her kullanımdan sonra iyice yıkamanız gerekmektedir. Siz kızartma yaparken ocağın başka bir gözünde tencere veya tava varsa oradan malzemelerinizi uzaklaştırmalısınız ki yan taraftaki malzemeleriniz de yağ lekesine maruz kalmasın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.