Domates Kurusu Nasıl Saklanır?


Domates Kurusu

Domates, çorbadan ana yemeğe ve salataya kadar neredeyse tüm yemek çeşitlerinde kullanılan bir üründür. Bu nedenle de mutfakta çok ihtiyaç duyulur. Fakat domatesi her mevsimde bulmak özellikle kendi mevsimi dışında olan kış aylarında organik domates bulmak oldukça zordur. Bu nedenle daha sonraki zamanlarda domates kullanabilmek için yaz aylarında domates kurusu yapılır. Ancak domates kurusu yapmaktan daha önemlisi domates kurusunu saklamaktır. “Domates kurusu nasıl saklanır?” ya da “Domates kurusunun saklanmasında gerekli ortamlar” açıklamak gerekirse: Domates kurularının saklanması için iki yöntem vardır. Bu yöntemler yaşanılan bölgenin hava şartlarına göre farklı şekillerde belirlenmiştir.

domates kurusu
domates kurusu

1. Bez Torbada Domates Kurusu Saklama: Bu yöntem domates kuruları için geçmişe dayalı, en sık tercih edilendir. Güneşten yararlanarak kurutulan domatesler, temiz ve kuru bir bez torbanın içerisinde muhafaza edilir. Daha sonrasında bez torba loş ve kuru bir alanda saklanır. Ancak bu yöntem nemli havaya sahip bölgelerde (Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde) çok uygun olmayan bir saklama yöntemidir.

2. Kavanozda Domates Kurusu Saklama: Nemli havanın hâkim olduğu bölgelerde domates kurusu saklamak için kavanoz tercih edilir. Öncelikle temiz ve kuru kavanozun içerisine domates kuruları yerleştirilir. Ardından kavanozun içerisine tane yapılı karabiber, kişniş ve defneyaprağı da eklenir. Kavanozun kalan kısmının üzerine gelecek kadar zeytinyağı doldurulur ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.

Domates Kurusu

Buzdolabında Domates Kurusu Saklama

Ø Bez torbada saklanan domates kurusu için gerekli olan loş ve kuru ortamı, buzdolabında bulabilirsiniz. Ancak bunun için buzdolabının derin dondurucu olmayan, sebze ve meyvelerin muhafaza edildiği bölmeleri tercih etmelisiniz.

Ø Diğer yandan kavanozda saklanan domates kurusu için de buzdolapları kullanılabilir. Hatta açılan kavanozlar için en ideal saklanma koşulu olarak buzdolabı tavsiye edilir. Ancak her iki saklanma koşulunda da buzdolabının derin dondurucuları kullanılmaz.

domater kurusu

Domates Kurusunun Saklanma Süresi Nedir?

Bez torbada temin edilen domates kurusu yaklaşık 6 ile 12 ay süresinde saklanır. Zeytinyağlı ve kapalı kavanozun içerisinde muhafaza edilen domates kurusunun saklanma süresi ise çok daha uzundur.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.