Reçellerin En Şahanesi: Çilek Reçeli


çilek reçeli

Kim ne derse desin, çilek reçeli reçellerin en güzelidir, en şahanesidir, en yenilesidir… Kokusu insanı kendinden geçirir, tadı damaklara bayram ettirir. Peki nasıl yapılır? İşte tarifi…

Çilek reçeli yapmak sanıldığı kadar zor değil. Şimdi size güzel kokulu, ev yapımı bir reçel tarifi vereceğiz.

Çilek ReçeliGEREKLİ MALZEME

1 kilo çilek
1 kg şeker
2 yemek kaşığı limon suyu

NASIL YAPILIR?

1. Önce çilekleri yıkayıp, kurutun.
2. İyice kurumuş olan çilekleri bir tencereye alıp, tüm şekeri üzerine dökün. Çilek bu şekilde 1 gece (6 – 8 saat arası) bekleyecek ve suyunu salacak. Tüm şekerin erimesi için ara ara yumuşak hareketlerle karıştırabilirsiniz.
3. İyice suyunu salan çileği ocağa koyun ve orta ateşte kaynatın. Bu esnada üzerinde biriken köpüğü alın ki ileride reçeliniz şekerlenmesin. Kaynayınca altını kısın. 5 dakika daha kaynatın. Ocaktan almadan 2 dakika önce de limon suyunu reçelin içine ekleyin. Sonra altını kapatıp soğumaya bırakın.
4. Soğuduktan sonra kavanozlara alın.

Çilek ReçeliREÇELİN OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Reçelin olup olmadığını anlamak için 2 yöntem var:

1 ) Reçelden bir damla alın. Tırnağınızın ya da porselen bir kabın üzerine birkaç damla reçel damlatın. Reçel su gibi akmıyor, şeklini bozmadan ağır ağır akıyorsa kıvamı tamamdır.

2) Soğuk su dolu bir bardağın içine reçelden birkaç damla damlatın. Reçel şeklini bozmadan, dağılmadan bardağın tabanına kadar iniyorsa, kıvamı tamamdır.

REÇEL KATI OLDUYSA NE YAPMALI?

Diyelim ki reçelin kıvamını kaçırdınız? Katı oldu. O zaman ne yapmalıyız? O zaman 2 su bardağı su ve 1 su bardağı şekeri kıvam alana kadar kaynatın ve reçele ilave edin. Ya da aynı reçelden yine yapın ama bu kez kıvamı biraz sulu olsun. İki reçeli birbirine karıştırın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.