Bebeklere Kahvaltı Önerileri


Bebeklere Kahvaltı

Bebeklerin gelişim süreçlerinde beslenme düzenleri oldukça önemlidir. Her anne bu dönemde çocuğunun üzerine biraz daha eğilir. Bazı dönemlerde anneler ne kadar dikkatli olsa da beslenme ile ilgili bebeklerle sorunlar yaşanabilir. Bu dönemler ve sorun yaşanan bölüm genellikle kahvaltı süreçleridir. Bu nedenle anneler, bebeklere kahvaltı önerileri araştırmaları yapmaktadır. Bebeklerinin beslenmesini önemseyen anneler için kahvaltı önerilerini aktarmaya çalışacağız.

Bebeklere Kahvaltı

İlk 6 aylık dönemden sonra bebeklerde ek gıda dönemleri oluşabilir. Bu dönemde tüketilen gıdalara bebeklerin sağlığı için dikkat edilmesi gerekir. Hem iyi beslenme sağlanmalı hem de sağlıklı ek gıdalar tüketilmelidir. Sabahları öğünlerinde tercih edecekleri oldukça sağlıklı önerileri sunacağız. Bebeklerin yeni gıdalarla tanışması için bu öneriler fayda sağlayacaktır.

Bebeklere Kahvaltı

Bebeklere Kahvaltıda Ne Yedirilir?

6 ile 8 aylık dönemde bebekler için beslenme şekilleri değişmeye başlar. Bu dönemde sabah öğünleri atıştırmalıklar şeklinde olabildiği ifade edilir. Bebeklere kahvaltıda ne yedirilir sorularına cevap arayanlar için önemli noktalara değineceğiz. Özellikle anne sütüne devam ediliyorsa yine anne sütüne devam edilmesi gelişim açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ek gıdalar tercih edilebilir. Bu ek gıdaları şu şekilde saat bazında ifade edebiliriz:

  • Sabah ilk uyanışta anne sütü ile güne başlanır.
  • Saat 10.30 ile 11.00 arasında çeşitli meyvelerin püresi ile beslenebilir.
  • 13.30 ile 14.00 arasında sebze püresi bebekler için idealdir.
  • Saat 16.00-17.00 civarında taze yoğurt verilebilir.
  • Akşama tahıllı bir menü yedirilebilir.
  • Geceleri ve ara öğünlerde yine anne sütüyle beslenmesi tavsiye edilir.
Bebeklere Kahvaltı

Bebekler İçin Kahvaltı Menüsü

Bebeklere kahvaltı önerileri yaparken dikkat edilmesi gereken ay dönemleridir. 9 aylık bir bebek ile 6 aylık bir bebek arasında tüketim açısından farklar bulunmaktadır. 6 aylık bebekler için kahvaltı menüsü şu şekilde hazırlanabilir:

  • Dörtte bir oranında tam pişmiş yumurta sarısı, anne sütü, yarım muz, 1 kaşık kadar lor peyniri ve bir kaşık tereyağı tüm malzemelerdir. Muzu ezdikten sonra diğer malzemeleri katarak iyice karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra hazır hâle gelecektir. Her durumu göz önünde bulundurarak bu menüyü doktora danışarak tüketmeniz tavsiye edilir. Yan etki oluşma durumu için uzman tavsiyesi alınmalıdır.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.