Şeflerin Sizden Sakladığı Mutfak Sırlarını Öğrenin


mutfak

Mutfakta amatör hissediyorsanız ya da sadece bir yeniliğe ihtiyacınız varsa mutfak sırlarına bir göz atın. Şeflerin kullandığı ve profesyonel mutfaklarda alışılmış bilgiler haline gelmiş detayları özetledik!

BIÇAKLA YETENEKLİ OLMAK

mutfak

Profesyonel şefler zamanların çoğunu dilimleyerek, keserek, doğrayarak veya kıyarak geçirir. Bir kısmı tabakta sunulacak olan görüntü adınadır ancak daha önemli bir kısmı yemeğin pişme yöntemi için yapılır. Bıçağı pratik ve doğru bir şekilde kullanmaya alışmak malzemelerin birbirlerine aynı ve en ideal halleriyle pişecekler demektir.

TAVUĞUN PARÇALARINI İYİ TANIMAK

Tavuk en tutumlu protein kaynaklarından biridir ve onunla neredeyse her şeyi pişirebilirsiniz. Gerçekten para tasarrufu yapma ihtiyacınız varsa aldığınız tavuğun her yerinden nasıl faydalanmanız gerektiğini bilmelisiniz ki paranızın karşılığını almış olun.

HER ZAMAN KALİTELİ ET SUYU KULLANMAK

Yapabileceğiniz her an kendi et suyunuzu hazırlamalısınız. Evde yapılmış bir ev suyunun vereceği lezzeti her yerde bulamazsınız. Ancak elinizde her zaman böyle bir zaman yoksa alacağınız et suyunun kaliteli olduğundan emin olun.

mutfak

Evde et suyu yapmanın en kolay yolu malzemeleri hazır halde buzlukta saklamaktır.

Soğan üstlerini, havuç kabuklarını ve mantar saplarını atmak yerine derin dondurucuya fermuarlı torba içinde yerleştirin. Et ve kemikleri için ayrı bir torba hazırlayın. Boş vaktiniz olduğunda, onları bir tencereye koyup suyla kaplayın!

TARİFLERİ SADECE REHBER OLARAK GÖRMEK

Yeni başladığınızda tarifler size pişirme metodları ve miktarları ayarlama konusunda çok yardımcı olur. İlerledikçe okuduğunuz talimatlar ve takip etmeniz gereken malzeme listesinden çıkmaya çalışabilirsiniz. Neyi sevdiğinizi öğrenmiş olacaksınız, bu da demek oluyor ki eğer soğanlardan nefret ediyorsanız, o tariften çıkarabilirsiniz. Adapte olmayı öğrenin ve zaman geçtikçe kendinize güvenin!

BAHARATLARI KIZARTMAK

Kurutulmuş baharatlar her kilerde olması gereken bir malzemedir ancak bu baharatları pişirme süresinin sonunda eklemek her zaman en doğru şey değil. Eğer öz yağlarını ve aromlarını çıkarmaları için gerekenleri yapmazsanız kuru ve batan bir hissiyat verebilir.

Kuru bir tavada kızartarak baharatların tatlarına çiçek gibi açmaları için bir fırsat verin. Ya da kurutulmuş baharatları yemek hala tavadayken ancak pişmek üzereyken serpin.

mutfak

SON DOKUNUŞA TAZE OTLAR EKLEMEK

Baharatlar bir yana taze otlar başka bir yana!

Yemek hazırlığının başında eklemeyi düşündüğünüz otları sona saklamalısınız. Uzun pişme süreleri otların tadını kaçırabilir, potansiyellerini düşürür. Bu kurala bir kaç istisna vardır. Biberiye ve kekik daha uzun süre pişmeye dayanabilirken maydanoz, kişniş ve güveyotu son dokunuş için idealdir.

Taze otlar, normal bir yemeği alıp başka bir seviyeye taşır ve yemek pişirmeye yeni bir tazelik katar. Keskin doğranmış yeşil soğan, piliç biberiye veya otsu kişniş gibi tatlar bir sonraki seviyeye gerçekten gidebilir. Bunları bitirme garnitür olarak ekleyin. Taze bitkilere erişiminiz yoksa, kendinize ait bir bitki yetiştirin!

NEREDEYSE HER YEMEĞİ DÜZELTEBİLİRSİNİZ

Bazen yemekler planlandığı gibi pişmez ve hepsinin çöpe gittiğin düşünebilirsiniz. Tatları dengeleye sokabilmek ve kötü sonuçtan geri dönebilmek mümkün. Fazla tuzlu bir sonuç ise bal ya da şeker gibi tatlı bir malzeme ekleyin. Eğer fazla yağlı ve yoğun olduysa küçük bir kaşık sirke ya da narenciye suyu ekleyin.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.