Sarımsağı Zeytinyağında Bekletmek Ne İşe Yarar?


zeytinyağı

Sarımsak ve zeytinyağının değil karışımı ayrı ayrı kullanılmasının bile birçok faydası olduğu aşikar. Hem bilimsel hem de toplum yönünden kabul görmüş doğal antibiyotik etkisi olan iki ürün de ülkemizde yetecek kadar mevcut ve hemen hemen her evde olan malzemelerdir. Sarımsağın nerdeyse her derde deva özelliğinden dolayı mutfakların baş tacı olma gibi bir durumu söz konusu, üstelik fazlasıyla. Yemeklere lezzet katması, soslarda başrol oynaması ve birçok kişisel bakım ürünü olarak kullanılması sarımsağa haklı şöhret kazandırmıştır. Öte yandan zeytinyağı sofraların ve sabahların vazgeçilmez ismi olmayı yıllardır korumaya devam ediyor. Sağlık açısından faydasını saymaya gerek dahi yok, tıpkı sarımsak gibi.

Zeytinyağı ve Sarımsak Tek Bir Yerde Buluştuğu Zaman Neler Olabilir?

zeytinyağı

 Özellikle son zamanlarda revaçta olan sarımsağı zeytinyağında bekletme olayı ise başlı başına antioksidan özelliği taşıyor ve doğal ilaç niteliği kazanıyor desek yeri. Peki sarımsağı zeytinyağında bekletme işlemi nasıl yapılır isterseniz önce ona bakalım.

•İki baş sarımsağı hafifçe ezdikten sonra cam bir kavanoza yerleştirmeniz gerekmektedir.

•Üzerine yaklaşık dört beş su bardağı zeytinyağı ilave ettikten sonra kavanozun ağzının iyice kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Sarımsağı zeytinyağında bekletme işlemi yaklaşık üç hafta sürmelidir.

•Bu süre zarfında karışımın olduğu kavanoz güneş ışığı gören bir yerde bekletilmelidir ve vakti dolana kadar ağzı açılmamalıdır.

• Üç haftalık süre tamamlandıktan sonra karışımınız kullanıma hazır hale gelecektir.

Sarımsağı Zeytinyağında Bekletmenin Faydaları

zeytinyağı

Karışımın iki unsuru da tek başına mükemmel sonuçlar vermektedir üstelik hemen her alanda. Gerek mutfakta gerek kişisel bakım açısından rahatlıkla kullanabileceğiniz özelliğe sahipler. Elde etmiş olduğunuz karışımı sarımsağın yakışacağı tüm yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zeytinyağının keskin bir kokusu olmadığı takdirde zaten tüm yemeklerinizi zeytinyağlı yapabilirsiniz. İki unsur birleştiği zaman yemekleri sadece lezzetlendirmek ile kalmayıp sizlere de sağlık açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Öte yandan hazırlamış olduğunuz karışımı saç bakım ürünü olarak da kullanmanız gayet mümkün. Dökülme problemi yaşayan veya saçlarının kuruluğundan yakınan kişiler için bu karışım ilaç niteliği taşımaktadır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe