Kadınların en çok zorlandığı ve hatta temizlemekten tiksindiği alan hiç şüphesiz lavabolar. Normal şartlarda haftada en az üç kez temizlenmesi gereken lavabolar gerek zaman yetersizliğinden gerekse ev işi yükünün fazla olmasından dolayı seyrek olarak yıkanmaktadır. Bu gecikmeli yıkamalar ise zamanla lavabo taşının, klozetin sararmasana ve kiri sıkı sıkıya üzerinde tutmasına neden olmaktadır. Hiç çıkmayacakmış gibi bir izlenim verse de sararmayı gidermek mümkündür. Tek sıkıntı ise sararan lavabonun doğal yöntemler ile temizlenememesidir. Ağır lekeler olduğu için ve hatta yeteri kadar temizleyici özelliğe sahip olmadığı için doğal yöntemler pek tabii kullanılmamaktadır. Daha çok ağır kimyasallar, çamaşır suyu gibi ürünler kullanılır fakat bu kimyasalları kullanırken mutlaka ağzınızın ve burnunuzun kapalı olması gerekmektedir. Zehirleme gibi özelliğe sahip olan bu malzemelerin kullanımı dikkat gerektirir. Bir maske hatta çift maske ile temizliğe başlamalısınız ve yanı sıra lavabonuzun havalandırmasının açık olmasına, bulunduğunuz alanın havalanıyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ellerinizin deforme olmaması için de eldiven kullanmanız oldukça sağlıklı bir davranış olacaktır.

Sararmış Lavabo Taşı Nasıl Temizlenir?

•Öncelikle temizleyeceğiniz sararmış bölgeye kaynar su dökerek kirleri çözülmeye hazır hale getirmelisiniz.

• Ardından çamaşır suyunu sarı bölgeye dökerek biraz sert bir sünger yardımı ile bölgeyi iyice ovalamalısınız.

•Renk iyice oturacağından sizi ilk etapta zorlayabilir ama hemen pes etmemelisiniz çünkü bu normal bir durum.

Sararmış lavabo taşının rengi iyice bırakmasını istiyorsanız çamaşır suyunu lekeli bölgeye döküp bir gün bekletmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

•Ardından ertesi gün tekrardan ovalama işlemine geçebilirsiniz. Sıcak su ile iyice arıttıktan sonra lavabo taşı sarı rengi bırakmış olacaktır.

•Önerilen yöntemler ilk seferde sonuç vermiyorsa bu işlemi düzenli aralıklarla tekrarlamanızda fayda var.

Lavabo Taşı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lavabo temizlenirken kimyasal ürünler kullanıldığı için dikkat edilmesi gereken ilk şey sağlığınız olmalıdır. Aksi takdirde sonuçları hiç de iyi olmayacak durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir yerine kimyasal temizlik ürünlerini değdirmemeye özen göstermelisiniz. Temizliği maske ve eldiven kullanarak yapmalısınız. Sağlığınızdan sonra dikkat etmeniz gereken şey ise kıyafetleriniz. Temizlik esnasına çamaşır suyunun kıyafetinize sıçraması kıyafetinizin rengine zarar verebilir ve kullanımdan düşürebilir. Bu yüzden ya temizlik yaparken eski giysiler tercih etmelisiniz ya da çok dikkatli şekilde işlemi devam ettirmelisiniz.