Odaklanmakta Sıkıntı Çekenlere Altın Kurallar


odaklanmakta sıkıntı çekenlere altın kurallar

Dikkat dağınıklığını, odaklanma sorununu ve konsantrasyon eksikliğini hepimiz hayatımızın belli bi zamanında yaşarız. Zamanımızı boşa kullanmaya sebep olan bu durumun üstesinden gelmek için çözüm yolları var. 

Aklımıza takılan sıkıntılar varsa, o an başka bir şey düşünüyorsak, dalgınsak ve canımız sıkkınsa, elimizdeki işe yeteri kadar odaklanmamız mümkün olamaz. Bu durum uzun vadede hata yapmamızı, bir işle gereğinden fazla uğraşmamızı ve yaptığımız işten sıkılmamıza neden olur. Bu sıkıcı durumları çözebilmek için bazı ipuçlarımız var.

Meditasyon

Kafanızdan bir sürü dert ve tasa geçerken oturup iş yapmanız ve bir şeye dikkatini yoğunlaştırmanız imkansızdır. Bütün bu stresi kafanızdan atmanın en doğru yolu meditasyondur. Bunu istediğiniz şekilde ve istediğiniz uzmandan öğrenerek yapabilirsiniz. Ya da sadece basitçe oturduğunuz yerde bir yere odaklanıp nefes alış verişinizi sakinleştirip kafanızı tamamen boşaltabilirsiniz. Vücudunuz o kadar rahatlayacak ki siz bile inanamayacaksınız!

odaklanmakta sıkıntı çekenlere altın kurallar

Toplu Çevre

Bir şeye dikkat vermeye çalışırken milyon tane eşyanın ilgi çekmeye çalışması sizi yorar. Biraz zaman ayırın ve etrafınızdaki tüm boğucu karmaşıklığı temizleyin atın. Masanız ve odanız ne kadar temizse o kadar motive olursunuz. Gözünüze bir şeyin takılması o kadar zor olur.

odaklanmakta sıkıntı çekenlere altın kurallar

Liste Yapmak

Kimi zaman her iş öyle üst üste gelir ki hepsine birden aynı anda yetişmeye çalışır ve günün sonunda hiçbirine yeteri ilgiyi verememiş oluruz. Çünkü yoğunluktan yeteri kadar odaklanamayız. Bu yüzden bir kağıt ve kalem çıkartın. Neyi ne sırayla yapmanız gerekiyorsa tek tek ekleyin. Daha sonra adım adım ve derin bir nefes alarak bu işlere başlayın. Böylece dikkatinizi toplamanız daha kolay gözükür. Çünkü küçük adımlarla ilerliyor olursunuz.

odaklanmakta sıkıntı çekenlere altın kurallar

Doğru Beslenme ve Uyku Düzeni

Konsantrasyon yeteneği ve odaklanma fiziksel durumumuzdan çok etkilenir. Bu nedenle, uykumuzu tam olarak almamız ve ağır yemeklerden kaçınmamız odaklanma açısından önemlidir. Yeterince uyuyun ve dengeli beslenin. Gün bitiminde sakinleştici bitki çayı veya saat başı bir bardak su içmek odaklanma sorununu çözmek için faydalı olacaktır.

odaklanmakta sıkıntı çekenlere altın kurallar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe