Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırrı; 7 Temel Adım!


Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı

Mutlu bir birey olmanın temelleri aile içinde atılmaktadır. Hangi ailenin kucağında yetiştiysek, ona göre bir karakter geliştiriyoruz. O yüzden çocukluk dönemi ve yetiştiği aile, insan hayatında çok kritik etkenlerdir. Bunun farkında olan anne ve babalar olarak, mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı sizin de merak ettiğiniz bir konu olmalı. O zaman haydi gelin, çocuğunuzun mutluluk, sevgi, özgürlük ve anlayış ortamında büyümesi için size yedi adımdan bahsedelim.

 

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı

Sevgi Dolu ve Mutlu Çocuk Yetiştirmede 7 Adım

Anne ve baba olarak çocuğunuzun mutlu bir birey olması için, elinizden geleni yapmaya hazırsınızdır. Bunu nasıl yapabileceğinizden bahsedelim. Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı için aşağıda 7 temel adım sıralanmıştır:

1.      Sevgi ve güven hissini aşılayın.

2.      Çocuğunuzun içindeki cevherin ortaya çıkması için yardım edin.

3.      Çocuğunuzu eleştirmeyin, suçlamayın.

4.      Çocuğunuzu kendinize benzetmeye çalışmayın.

5.      Çocuğunuza hayatı bir öğrenme süreci olarak sunun.

6.      Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

7.      Çocuğunuza kişisel sorgulamasını yapması için liderlik edin.

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı

İlk 3 Adım ile Mutluluğun Kapısını Çalmak

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı; çocuğunuza sevgi ve güven hissini aşılamak, çocuğunuzun içindeki cevherin ortaya çıkması için yardım etmek ve çocuğunuzu eleştirmemekten geçmektedir. Bu adımlardan detaylı bir şekilde bahsedelim:

Sevgi ve güven hissini aşılayın: Çocuğa anne ve baba olarak verdiğiniz sevgi, sonsuz ve koşulsuz olmalıdır. Çocuğunuza sözle onu sevdiğinizi söylediğiniz gibi davranışlarla da bunu ifade edin. Evladınıza sarılmak ve öpmek gibi sevgi ve güven hissi yaratacak fiziksel temastan kaçınmamalısınız. Böylece çocuğunuz sunduğunuz sevgiden hiçbir zaman şüphe duymayacaktır. Çocuğunuza güvenir ve saygı duyarsanız kendine güveni gelişecektir. Ayrıca kendine ve çevresine karşı saygı ve güven duyacaktır.

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı

Çocuğunuzun içindeki cevherin ortaya çıkması için yardım edin: Mutlu ve kendini gerçekleştirmiş bir yaşamın temeli, insanın kendini tanımasıyla başlar. Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı, çocuğunuzun içindeki özbenliğini ortaya çıkarmasına yardımcı olmaktır. Bunu yaparken çocuğunuza rahat ve huzurlu bir ortam sağlamalısınız.

Çocuğunuzu eleştirmeyin, suçlamayın: Çocuğunuz bir hata yaptığında onu suçlayıp eleştirmek hatayı düzeltmeyecektir. Çocuğunuzun kendi hatalarının farkına varmasına yardımcı olmak sağlıklı bir yol olacaktır. Çocuğunuzun bilinçaltında yatan ve sıkıntı oluşturan etkenleri keşfetmesinde yardımcı olmalısınız. Sıkıntılar ve yapılan hatalar anlayışla ve içselleştirildiği zaman çözülebilir.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırrı

Farklı Bir Birey Olan Çocuğunuzun Kişisel Sorgulamasını Kendisinin Yapması

Çocuğunuzu kendinize benzetmeye çalışmayın: Çocuğunuz sizden farklı bir birey. Sizden farklı düşünebilir, farklı şeyleri sevebilir. Ve sizin istediğiniz hedefleri gerçekleştirmek istemeyebilir. Sizin doğrularınız çocuğunuzun doğruları olmak zorunda değil. Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı, anne ve baba olarak, sevgi ve şefkatle çocuğunuzu yönlendiren ve destekleyen kişiler olmanızdır. Çocuğunuza kendi hayatının sorumluluğu için eğitip yönlendirmeniz gerekir. Fakat çocuğunuzun hayatının sorumluluğunu almamak burada dikkat edilmesi gereken noktadır. Çocuğunuz kendi hayatının sorumluluğunu almayı öğrenirse hayatla barışık, mutlu biri olacaktır.

Çocuğunuza kişisel sorgulamasını yapması için liderlik edin: Anne ve baba olarak çocuğunuzun kişisel sorgulaması yapması konusunda liderlik yapmalısınız. Hayatta doğru soruları soranların kişilikleri daha sağlam olmaktadır. Herkesin kendi bakış açısına bağlı olarak cevaplar değişmektedir. O yüzden doğru cevaplar yoktur. Sadece kişinin bakış açısına bağlı özel cevaplar vardır. Çocuğunuza soru bilincini aşılamalısınız. Anne ve baba olarak onu doğru sorularla yönlendirin. Bu şekilde çocuğunuz kendine özel cevaplarını keşfedecektir. Hayatı olması gerektiği şekilde anlayacak ve yaşayabilecektir.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırrı

Çocuğunuzla Kaliteli ve Keyifli Vakit Geçirin 

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin: Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı, çocuğunuzla kaliteli ve keyifli vakit geçirmektir. Onunla karşılıklı konuşarak iletişiminizi koparmamanız gerekir. Kendini keşfetme yolunda ona yardımcı olmalısınız. Bunun için çocuğunuzla, oyun oynayarak vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun hayalleri ile duygularını geliştirmeye çaba sarf etmelisiniz. Yeteneklerini birlikte keşfederek, ilgi alanına odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza hayatı bir öğrenme süreci olarak sunun: Çocuğunuzun mutlu olmasını istiyorsanız, hayatın sürekli hedefler peşinde koşulan bir maraton olmadığını göstermeniz gerekir. Elbette hayatta hedeflerimiz olacak. Ve bu hedefler için çalışacağız. Fakat hayatımızın sadece başarıdan ve ulaşılacak hedeflerden ibaret olmadığını çocuğunuza öğretmelisiniz. Hayattan keyif alınması gerektiğini de bilmek önemlidir. Çocuğunuzun, hayatın öğrenilecek dersler sunan bir serüven olduğunu görebilmesine liderlik etmeniz gerekir. Hayatta anı yaşamasını ve bulunduğu anı hiçbir zaman kaçırmaması konusunda çocuğunuzu yönlendirmelisiniz.

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı hakkında,7 adımı bu yazımızda detaylı şekilde açıklamış bulunmaktayız. Anne ve babalar olarak 7 adımı uygulamaya çalışırsak, çocuğumuzu mutlu ve özgür bir birey olarak yetiştirmiş oluruz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.