10 Adımda Genital Bölge Hijyeni Hakkında Her Şey!


genital bölge hijyeni

Kadınlarda kişisel bakım ve temizlik denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri genital bölge hijyeni olmaktadır. Genital bölgenin temizliği ve hijyeni günlük hayatımız ve genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıcaklıkların artışı, havuz ve deniz gibi ortamların tercih edilmesi ve nem oranının artması gibi sebepler genital bölge enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir.

Bu gibi enfeksiyonlardan olabildiğince kaçınmak için genital bölge hijyeni oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus olarak karışımıza çıkar. Peki, genital bölge temizliği nasıl yapılmaktadır? Bu bölgenin temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

genital bölge hijyeni

Genital Bölge Hijyeni Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınlarda genital bölge hijyeni başlıca ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak bahsedilmesi gereken iç genital bölgedir. İç genital bölge vajinadan oluşur ve bu bölge kendisine ait bir flora bulundurur. Bunun anlamı dışarıdan bir müdahaleye ihtiyaç olmadan kendi dengesini kendisinin bulduğudur. Bu nedenle bu bölgenin temizliği söz konusu olduğunda dışarıdan olabildiğince müdahale göstermemeye dikkat etmek gereklidir.

Özellikle dışarıdan alınan çeşitli ürünler veya su ile temizlemeye çalışmak oldukça büyük sorunlara yol açabilmektedir. Dış genital bölge ise vajina dışı, kıl kökleri ve klitoristen oluşur. Bu bölge erkek genital bölgesine oranla çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu bölgenin temizliğini yapmadan önce neler yapılmalı ve nelerden uzak durulmalı gerektiği konusu dikkatle incelenmelidir.

genital bölge hijyeni

10 Adımda Genital Bölge Hijyeni

Genital bölge kişisel bakımı söz konusu olduğunda yanlış müdahalelerin çeşitli mantar ve enfeksiyonlara sebep olduğu görülmektedir. Bu enfeksiyonlar sadece temizlik sırasında yapılan işlemlerden dolayı olmamak ile birlikte pek çok nedenden ötürü meydana gelebilir. Örneğin uykusuzluk, sigara ve alkol kullanımı, ıslak mayo ya da iç çamaşırı ile uzun süre vakit geçirme, antibiyotik ve çeşitli kortizon içeren ilaçlar bu bölgenin florasını bozabilir. Bunun sonucunda ise yaygın olarak mantar olmak üzere çeşitli vajinal hastalıklar meydana gelir.

genital bölge hijyeni

Genital bölge hijyeni konusu bu kadar hassas bir konu iken uygulanması gerekenleri 10 adımda toplarsak:

  1. Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. Kullanılan iç çamaşırının kumaş kalitesi vajinal temizlik açısından oldukça önemlidir. Özellikle sert, esnemeyen ve hava almayan kumaşlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu anlamda yumuşak ve pamuklu iç çamaşırları genital bölge hijyeni açısından tavsiye edilir.
  2. Vajinal duştan uzak durulmalıdır. Özellikle su ve benzeri temizlik krem ve ürünleri ile iç vajinal kısmın temizlenmesi oldukça sakıncalı bir davranıştır. İç genital bölge kesinlikle kendi dengesine bırakılmalıdır.
  3. Deniz ve havuz sonrası ıslak mayo ile kalmayın. Islak mayo ve iç çamaşırı ile vakit geçirmek çeşitli enfeksiyonların genital bölgeye daha hızlı yayılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca girilen deniz ya da havuz temiz değilse bu mayolar ile vakit geçirmek sizi mevcut tehlikelere karşı savunmasınız bırakır. Bu nedenle bu davranıştan uzak durulmalıdır.
  4. Genital bölge hijyeni konusunda belki de en önemli madde düzenli kontrollere gitmektir. Kendinizde bir hastalık ve enfeksiyon belirtisi görmezseniz bile rutin aralıkları ile doktorunuzdan jinekolojik muayeneler almakta fayda vardır.
  5. Cinsel hayat yaşanırken seçilen partnerlere özen gösterilmelidir. Bunun yanında bir vajinal rahatsızlık döneminde cinsel ilişki yaşanmamalı ve yaşanılan zamanlarda da mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Bu önlem olası hastalık ihtimallerine karşı bir bariyer görevi görecektir.

Genital Bölge Hijyeni

6. Genel el temizliğine dikkat edilmelidir. Genital bölge hijyeni aslında bir bütünü kapsamaktadır. Bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması bu amaca hizmet edecektir.

7. Genital temizlik yaparken vajinanın önden arkaya doğru temizlenmesi varsa bakteri ve benzeri zararlı organizmaların vajinaya girişini önleyecektir.

8. Genital bölge yıkanırken aşırı sıcak ve soğuk su kullanımından kaçınılmalıdır.

9. Duş sırasında kullanılan jel, köpük ve sabun benzeri kimyasalların yapısına dikkat edilmelidir. Bu gibi kimyasallar vajinal florayı bozabilir ya da bölgeyi tahriş edebilir.

10. Genital bölge hijyeni konusunda yine ne önemli detaylardan biri bu bölgede görülen herhangi bir rahatsızlık durumunda durum ciddiye alınmalıdır. Nasıl olsa birkaç güne geçer diye düşünmeden durumu ciddiye alarak bir doktora başvurmak olası büyük hastalıkların ve zararların önüne geçecektir. Bu nedenle genital bölge hijyeni konusundaki en önemli madde düzenli doktor kontrolüne gitmektir.

Sizin için derlediğimiz bu bilgileri dikkate almanız günlük hayatınızı daha verimli ve sorunsuz hale getirecektir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.