Bir Çocuğun Hayatına Dokunun! Koruyucu Aile Nasıl Olunur?


Koruyucu Aile

Koruyucu aile olmak istiyorsanız güzel, yararlı ve ayrıcalıklı bir şey yapmaktasınız. Kendine ait bir hikâyesi olan yabancı bir çocukla birlikte yaşamı paylaşmak hayatınızı güzelleştirir. Çocuğun sevgiyi bulabildiği, ihtiyacı olduğu gereksinimlerin karşılandığı, sıcak bir ortamı sunabilecek bir ailede olması önemlidir.

koruyucu aile

Koruyucu Aile Olmak Ne Demek?

Her aile çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Fakat yaşamdaki bazı zorluklar bazı ailelerin çocuklarına bakamamasına neden olmaktadır. Bazı ailelerin ekonomik sıkıntıları, boşanma veya ölüm gibi nedenler, ailedeki zihinsel veya psikolojik sorunlar aile bütünlüklerini devam ettirememelerine neden olmaktadır. Bu tür aileler çocuklarına gerekli ilgi ve bakımı gösteremezler. Bu ailelerin çocukları gerekli sevgi ve ilgiyi görebilmeleri için başka ailelere verilir. Kendi öz ailelerindeki sorun çözülünceye kadar koruyucu aile ortamında güvende kalırlar. Sıcak bir aile ortamı çocuğa sağlanarak, çocuğun psikososyal gelişimini iyi koşullarda gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır.

koruyucu aile

Bir çocuğa aile olarak koruyuculuk yapmak, gönüllü aile ve evlat edindirme ile karıştırılmaktadır. Gönüllü aile hizmetinde uygun görülen çocukları hafta sonu veya tatil günlerinde evinizde misafir edebilirsiniz. Evlat edindirme hizmetinde ailesini kaybetmiş çocukları uzun süreli bakımını görmek için ailenize katmaktasınız. Evlat edindirme ve aile olarak koruyucu olmak hizmetinde, çocuk aile içinde yetişir. Bu yüzden her ikisinde aile seçmek için gerekli şartlar temelde aynıdır. Fakat her iki hizmette çocuğun hukuki durumu farklı olmaktadır. Evlat edindirme hizmetinde çocuğun velayet hakkı evlat edinmek isteyen aileye verilir. Koruyucu aile hizmetinde çocuğun velayeti öz ailesinde kalır. Aile koruyucuysa, çocuğun bakımı ve eğitim sorumluluğu devletin ilgili kurumuyla paylaşılmaktadır.

koruyucu aile

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir?

Aile olarak bir çocuğa koruyuculuk yapmak istiyorsanız, aşağıda sıralanan şartları sağlamanız gereklidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkametgâh olarak sürekli Türkiye’de olmak
 • 25 ile 65 yaş aralığında olmak
 • İlkokul mezunu olmak(En az)
 • Ekonomik olarak düzenli gelirli olmak
 • Koruması yapılacak çocuğun öz ebeveyni veya vasisi olmamak

Mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, kurumla işbirliği yapacak, çocuğa gerekli sevgi, ilgiyi gösterecek ve gerekli bakımı yapacak her aile koruyucu aile olabilir. Bunun için evli veya bekâr, çocuklu veya çocuksuz herkes bulundukları ilde bu hizmet için başvurabilir.

Koruyucu Aile

Evliyseniz eşinizle birlikte ilgili il müdürlüğüne başvurmalısınız. Bekârsanız, koruyuculuk yapmak istediğiniz çocuğa, anne ve babasının yoksunluğunu hissettirmeyecek aile ilişkisine sahip olmanıza dikkat edilmektedir. Devlet daha çok koruyucu olarak çocuğun yakın akraba, aile dostları veya komşularını öncelikli olarak tercih etmektedir.

Evli adaylarda yaş değerlendirmesi yapılırken şuna dikkat edilmektedir: Eşler arasındaki yaş farkının on yaş veya daha az olması durumunda yaşı küçük olan eşin yaşı esas alınır. Diğer durumlarda eşlerin yaş ortalaması esas alınır. Böylece çocuk ile koruyuculuk yapacak eşler arasında sağlıklı ebeveyn ve çocuk ilişkisi sağlanmak amaçlanır. Çocuk kendi yaş dönemine uygun davranış becerilerini gerekli şartları yerine getirmiş aile yanında geliştirir.

Koruyucu Aile

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koruyucu aile başvurusunu aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı seçerek yapabilirsiniz:

 • E-devletten başvuru yapabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden koruyucu.ailevecalisma.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adresine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Bir aile ihtiyacı olan bir çocuğu koruyuculuk yapmak için aldığında bakım ve eğitim masrafları için devlet belli ücretler öder. Devletin her çocuk için aileye ödediği ücret(2021 yılı itibariyle) aşağıdaki gibidir:

 • 0 -3 yaş için 750,02 TL
 • 4 -5 yaş için 1125,03 TL
 • 6 -14 yaş için 1200,04 TL

Koruyucu Anne ve Baba Olmak

Koruyucu aile olmak istiyorsanız, aşağıdaki özellikleri taşımanız, hem sizin için hem de koruyuculuğunu yapacağınız çocuk için iyi olacaktır:

 • Anne ve baba olarak iyimser bir bakış açısına sahip olmak,
 • Çocukla kaliteli ve sevgi dolu zaman geçirmeyi istemek,
 • Çocuğu olduğu gibi sevebilmek,
 • Çocuğa güler yüzlü davranmak ve keyifli vakit geçirmek,
 • Anne ve baba olarak sabırlı bir karaktere sahip olmak,
 • Bakımı üstlenilecek çocuk için evin uygun olması,
 • Çocuğun öz ailesine saygı duyabilmek,
 • Bazı durumlarda çocuktan ayrılmayı kabullenecek psikolojiye sahip olmak bu süreçte koruyucu aile sorumluluğunu üstlenecek kişilerde olması gereken özelliklerdir.

Koruyucu aile olmak aile için güzel bir sorumluluktur. Ayrıca sevgiye ve bakıma muhtaç çocuklar için güzel bir ortamda, sıkıntılardan uzakta çocukluğunu yaşayabilmek anlamına geldiğini de unutmamalısınız.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.