Minoxil: Saç Dökülmelerinin Mucizevi İlacı


Minoxil

Peki nedir bu Minoxil? Saç dökülmesi sorunu ülkemizde bolca görülen ve görüldüğü kişileri üzen bir sorundur. Genellikle erkeklerde görülen ve kelliğe kadar giden bu rahatsızlık insanları psikolojik açıdan yoran bir durumdur. Dış görüşüne önem veren insanlar saç dökülmesi karşısında çözüm arayışına girmektedir. Bu arayışları sonlandıracak bir mucize bulunmaktadır: Minoxil.

Tüm dünyada da etkin bir biçimde kullanıldığı için iyice yaygınlaşan Minoxil, erkek kadın fark etmeksizin herkesin saç dökülmesi sorunuyla uğraşırken kullandığı ilaçların içerisinde bulunan etken bir maddedir. Saç dökülmesi sorunuyla ilgili reçeteye ihtiyaç duyulmayan ilaçları eczanelerde bulabilirsiniz. Genellikle erkek tipi kellikte kullanılan bu ilaç yaklaşık bir senelik düzenli kullanım sonucunda erkeklerde %28 oranında kelliği sonlandırdığı kanıtlanmıştır.

Minoxil Nasıl Kullanılmaktadır?

Minoxil form olarak %2 ya da %5’lik bir dayanıklılık içerisinde sıvı, köpük ya da losyon olarak bulunmaktadır. Bu oranlardan daha yüksek konsantrasyon genelde erkek hastalara kullandırılır çünkü erkek saç tipi daha inatçıdır. Bu yüzden yüksek güçte Minoxil kullanılmaktadır. Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda var olan saçlar üzerinde dökülme yaptığına rastlanılmamıştır. Bundan dolayı Minoxil içerikli bir ilaç tedavisine başladığınızda tedavi süresince her gün ve günde en az bir kez kullanabilirsiniz.

Minoxil’in formuna göre kullanım şekliniz değişmektedir fakat mantık basittir. Elinize az bir miktarda döküp saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer sıvı formunu kullanıyorsanız uygulama kolaylığı için ve uygulamanın işe yaraması için bir uygulayıcı ile beraber kullanmalısınız. Cildiniz herhangi bir sebepten dolayı tahriş olmuşsa ya da açık bir yaranız varsa temastan kesinlikle kaçmalısınız. Saç çıkması için kullanılan bu ilacı vücudunuzun diğer yerlerine uygulamaktan kaçının çünkü istenmeyen tüy çıkmasına neden olabilir.

Minoxil’in Yan Etkisi Var Mı?

Minoxil, etken bir madde olduğu için çok hassas ciltlerde hafif tahrişlere yol açabilir. Bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber farklı bir etki yaşarsanız ilacı kullanmayı kesip doktorunuza veya eczacınıza başvurmalısınız. Ayrıca ilacın %100 kesin çözüm gibi bir iddiası yoktur. Sonuçlar kişinin saç tipine ve vücut sağlığına göre değişkenlik göstermektedir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.