Mükemmel Saç Yağını Bulmak İçin 4 Kolay Adım


saç yağı

Hacimli oluşuyla göz dolduran mükemmel saçlar her kadının hayalini süslemektedir. Saçınıza yaptığınız bakımın yanı sıra saçınıza süreceğiniz yağlar ile şampuan reklamlarındaki gibi saçlara ulaşmanız mümkündür.  Her saçın kendine özgü yapısı vardır. Bu yüzden bazı ipuçlarını adım adım izleyerek doğru saç yağını bulmanız mümkündür.

Saç Tipinizi Öğrenin

Herkesin saç tipi oldukça farklıdır. Bu yüzden her saça aynı saç yağı kullanmak hepsinde iyi yönde etki göstermez. Saç bakım yağı da kişiseldir ve saç tipinize göre en uygunu olmalıdır. Detaya inmeden önce saçınızın görüntüsü nasıl, bunu bilmelisiniz. Düz, kıvırcık veya dalgalı saç tiplerinden hangisi sizin saçınızı tanımlıyor? Saçınızı ısladığınızda dalgası artıyor mu ya da tamamen kıvırcık oluyor mu? Saçınızı doğal haline bıraktığınız zaman parlıyor mu yoksa mat bir görüntüsü mü var? Ellerinizi saçınızda gezdirip parmaklarınızla tarıyor gibi yaptığınız zaman ne hissediyorsunuz?

Ellerinize pürüzsüzlük hissi mi yoksa kuruluk hissi mi geliyor? Bu soruların cevabını net bir şekilde vererek saçınızın nasıl bir tipi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı taradığınız zaman kıvrılıyor mu? Bunun gibi küçük değişimler bile önemlidir. Eğer saç tipinizi keşfetmeden rutin bakımlar sağlıyorsanız ve bunlar saçınıza iyi gelmiyorsa böyle devam ederek başarıya ulaşamazsınız.

Saçınızın Gözenekliliğini Belirleyin

Saçlarda üç temel saç tiği vardır. Bunlar; düşük gözenekli yani sağlıklı ama hacimsiz saçlar, orta gözenekli yani normal bazense asi, yüksek gözenekli yani yanık gibi hasarlar almış saçlar. Düşük gözenekli saçlar düz, kalın telli ve sönük tiptedir, kolay yağlanırlar. Yüksek gözenekli saçlar, işlem yaptırmaktan aşırı yıpranmış saçlardır. Çabuk kırılan donuk yapıları vardır ve genelde kıvırcık insanlarda görülür. Orta gözenekli saçlar ise bakım yapılmazsa zarar görebilecek potansiyeli olan orta sağlıkta saçlardır.

  • Saç Tipine Göre Yağlar
  • Düşük Gözenekli: Hindistan cevizi yağı, mango yağı, shea yağı.
  • Orta Gözenekli: Jojoba yağı, ayçiçek yağı.
  • Yüksek Gözenekli: Çuha çiçeği yağı, argan yağı, pamuk tohumu yağı, avokado yağı.
saç yağı

Doğru Saç Yağı Seçimi

Çoğu kadın Hindistan cevizi yağını her saç tipine uygulamaktadır. Bu yanlış bir seçimdir. Saç tipinize göre doğru saç yağını seçmelisiniz. En sağlıklısı birden fazla yağı karıştırıp kullanmaktadır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe