Evcil Hayvanlarınızın Yaşam Standardını Yükseltin


Evcil Hayvan

Evinde evcil hayvan besleyen herkes çok iyi bilmektedir ki onlar sizin neşenizin birer kaynağıdır. Onlarla eğlenmek paha biçilmezdir. Tabii bu durum hasta ya da rahatsız oldukları zaman sizin de huzursuz olmanıza neden olmaktadır. Onları hastalıklar dışında pire ve kenelerden de korumamız gerekmektedir. Onları yaşamlarımıza dahil ederken bu sorumluluklardan da kaçmamamız gerekmektedir.

Düzenli olarak aşılarını yaptırarak pire ve kenelere karşı evcil hayvanlarımızı korumalıyız. Her zaman veterinere ulaşamayabiliriz. Bu kendi imkanlarımızdan da kaynaklı olabilir. İçinde bulunulan covid19 sebepli pandemi dönemi gibi sorunlardan da kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda aşı ve kontroller aksayabilir. Böyle olduğunda telaşa kapılmanıza gerek yok. Evde doğal yöntemler ile de sevimli dostlarınızı pire ve kenelerden uzak tutabilirsiniz.

Pire ve Kenelerin Düşmanı Doğal Kaynaklar

Okaliptüs başlı başına doğal bir haşere kovucudur. Sadece evcil hayvanlarınızdaki değil evinizdeki pireleri de okaliptüs ile kovmanız mümkündür. Okaliptüs pire ve keneler için dayanılamayacak kadar itici ve güçlü bir koku yaydığı için onları kolayca uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca böcek, sinek, karınca gibi hayvanların ısırıklarında oluşan rahatsız edici kaşıntıları da okaliptüs yağı ile giderebilir ve kaşınmadan kurtulabilirsiniz. Ayrıca civanperçemi tozu da başarılı bir pire ve kenelerin ısırması sonucu oluşan yaralara çok iyi gelmektedir.

Pire ve kenelerin oluşturduğu yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve kaşınmasını engeller. Nem tozu, antiseptik olarak kullanılan bir başka bitkidir. Böcekleri dostlarınızın vücudundan uzaklaştıracağı gibi aynı anda tahriş olmuş ciltlerini de iyileştirir. Diomatik toprak insan ve hayvanlar için zararsız bir tortul kayadır. Hemen hemen bütün haşerelere karşı tahrip edici bir özelliğe sahiptir.

Evcil Hayvanlarınız İçin Pire ve Kene Tozu Yapımı

Kolay şekilde temin edebileceğiniz üç malzeme ile bu karışımı kolayca yapabilirsiniz. Yarım bardak civanperçemi tozu, yarım bardak neem tozu ve bir bardak diatomik toprağı karıştırın. Toz haldeki bu karışımı sevimli dostlarınızın tüyleri arasına sürünüz. Karışım size kötü koksa da onların rahatsız olmayacağı bir kokudur. Bir süre sonra ölü pirelerin tüylerin arasından düştüğünü göreceksiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.