Yastıklardaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir?


Küf

Rutubetten doğan küf kokusu eviniz rutubetsiz de olsa yaşayabileceğiniz bir olaydır. Ne yazık ki sağlığınızı olumsuz olarak etkileyebilecek bir durum olan rutubetlenme, astım krizlerine de yol açabilmektedir. Nem birikmesi sonucu oluşan bu kötü koku eşyalarınıza, kıyafetlerinize sinerek canınızı sıkabilir.

Özellikle kış aylarında kapalı kalmadan kaynaklı oluşabilir. Soğuk havalarla beraber havalandırılması biraz daha zor olan evler yağmurlar nedeniyle nemlenebilir. Dışarıdaki yüksek soğuk hava ev içerisindeki yüksek sıcak havayla karşılaşınca nem oluşması kaçınılmaz olabilmektedir. Bu olay daha çok kuzey cephe evlerde en kuzey ve soğuk odalarda yaşanabilmektedir. Yazımızda küf kokusundan nasıl kurtulacağınıza dair bazı ipuçları bulabilirsiniz.

Evi Düzenli Olarak Havalandırın

Yaz aylarında sürekli olarak evler havalandırıldığı için rutubet oluşumu pek mümkün olmamaktadır. Kış aylarında bu havalandırma işi soğuklardan dolayı fazla sık olamadığı için buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bütün gün olmasa da ara ara camları açarak evinizi havalandırın.

Kahve ve Hardal Karışımını Deneyin

İçtiğiniz o güzel Türk kahvesinin telvesini dökmeyin çünkü burada çok işinize yarayacak. Kahve telvesine bir çorba kaşığı hardal karıştırarak rutubetli bölgeye sürebilirsiniz. Rutubet kokusunu gidereceği için artık yastıklarınızdaki koku da gitgide düşecektir.

Güzel Çiçekleriniz Artık Başka Odaya

Evde çiçek bakmayı çok seviyorsanız ve onları rutubetin oluştuğu odada tutuyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Rutubetli odada bulunan çiçekler ortamdaki nem miktarını artıracaktır. Nemin artması da o odadaki yastıklarınızda oluşan küf kokusunu artıracaktır. Küf kokusunun giderilmesi için çiçeklerinizi başka odaya alarak bakmaya devam edebilirsiniz.

Kedi Kumu Yöntemi

Küf

Kedi besleyenler bilir ki kedi kumları onların tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra koku yaymamaları hatta kokuyu içine hapsetmeleri ile meşhurdur. Küf kokusuna kedi kumu birebirdir diyebiliriz. Yastıklarınıza yakın yerlere kedi kumu koyarak küf kokusundan kurtulabilirsiniz.

Karbonat ve Tuz Karışımı

Küf

Karbonat ve tuz nem çekmesiyle meşhur ikilidir. Yastıklarınızın arasına karbonat ve tuz karışımından oluşan keseler hazırlayıp koyarsanız kötü kokuları yastıklarınızdan uzak tutarsınız.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe