Marketlerin Alışveriş Hileleri: Bu Oyunlara Kanmayın


marketlerin alışveriş listeleri

Marketlerin alışveriş hileleri şaşırtıyor. Alışverişi abartmanız için kullandıkları renklerden, araba boylarına kadar tüm hileleri öğrenin.

1. Kırmızı rengini indirimle özdeşleştirmenize sebep olurlar

Marketlerin Alışveriş Hileleri1

AVM’lerin otoparklarında ve broşürlerinde kırmızının hakim olduğu indirim ilanlarından bulunur. Bu da sizin daha alışverişe başlamadan önce kırmızı rengini indirimle özdeşleştirmenizi sağlar. İçeride ise benzer etiketler hem indirimdeki hem de indirimde olmayan bazı ürünler üzerinde bulunur. Siz de bu ürünleri satın almaya daha meyilli olursunuz.

2. Gerektiğinden büyük alışveriş sepetleri kullanırlar

Marketlerin Alışveriş Hileleri2
1938’den beri kullanılan alışveriş arabaları, ortalama bir ailenin bir haftalık ihtiyacını karşılayacak ebattan daha büyük olacak şekilde tasarlanır. Bu da sizde ihtiyacınız olandan daha fazla şey satın alma dürtüsü oluşturur.

3. Meyve ve sebzeleri girişe koyarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri3
Meyve ve sebze rafları genelde süpermarketlerin giriş kısmında bulunur. Lojistik olarak bu konumlandırma yanlıştır çünkü taze gıdaların ezilmemesi için önce daha ağır olan ihtiyaçlarınızı satın alıp meyve sebzeyi en üste koymanız gerekir. Ama alışverişe başlarken renkli, güzel kokulu ve sağlıklı ürünler almak daha iyi hissetmenizi sağlar. Üstelik başta sağlıklı gıdalar aldığınız için alışverişin devamında içiniz rahat olduğundan daha fazla abur cubur satın alırsınız.

4. Farklı fiyatlandırmalarla kafanızı karıştırırlar

Marketlerin Alışveriş Hileleri4
Açıkta satılan meyve ve sebzeler için kilo fiyatı verirler ancak paketli olanlarda fiyatı pakete göre hesaplar ve etiketlerler. Bu da hangi seçeneğin daha ucuz olduğunu anlamanızı zorlaştırır.

5. Raftaki sebze ve meyvelerin taze olduğu hissi yaratırlar

Marketlerin Alışveriş Hileleri5
Sebze ve meyveleri tahta kasalara koyarak çiftlikten yeni gelmiş hissi uyandırırlar.

6. Sebze meyvelere su sıkarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri6
Sebze meyve raflarına belli aralıklarla su püskürterek bu ürünlerin daha parlak, sağlıklı ve taze görünmelerini sağlarlar.

7. Sizi çiçeklerle kandırırlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri7
Süpermarketin girişinde sebze ve meyvelerden daha geniş alanlara çiçekler yerleştirerek sizde yerel bir dükkandaymışsınız hissi yaratırlar. Böylece siz de marketin devasalığından daha az rahatsız olursunuz.

8. Aç hissetmenize sebep olurlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri8
Fırından çıkma ekmek ve unlu mamüllerin bulunduğu kısmı giriş/çıkış kapılarına yakın kısma koyarlar. Taze ekmek kokusu tükürük bezlerinizi çalıştırır ve düşünmeden, dürtüsel olarak alışveriş yapmanıza sebep olur.

9. Sizi tüm marketi gezmeye zorlarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri9
Ekmek, süt, yumurta gibi temel ihtiyaçlar, market içerisinde birbirinden uzak noktalara yerleştirilir. Böylece basit bir alışveriş için bile içerde hayli dolaşmanız gerekir.

10. Aslında öyle değilken hızlı gittiğinizi düşünmenizi sağlarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri10
Daha lüks ve pahalı ürünlerin bulunduğu raflarda daha küçük yer karoları kullanırlar. Böylece alışveriş arabasının karolardan geçerken daha sık ses çıkarır ve bilinçaltınız hızlı yürüdüğünüzü düşünerek yavaşlamanıza, bu raflarda daha fazla zaman harcamanıza neden olur.

11. Peyniri en arkaya saklarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri11
Süt ürünlerinin bulunduğu raflar genelde marketin arka duvarında bulunur. Bu da günlük ihtiyaçlarınıza ulaşmak için tüm marketi kat etmenize ve daha fazla şey satın almanıza neden olur.

12. Gizli bir sağ-sol formülü kullanırlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri12

Büyük marketler sizin marketi sağdan sola doğru gezmenizi isterler ve bu da doğal olarak koridorun sağındaki ürünlerin daha fazla dikkatinizi çekmesine sebep olur. Aynı ürünün daha pahalı olanı, her zaman sağ tarafta bulunur.

13. Çocuklarınızı istismar ederler.

Marketlerin Alışveriş Hileleri13

Marketlerdeki pahalı ürünler göz seviyesine (1.60 cm) yerleştirilir. Çocukların dikkatini çekebilecek ve onları cezbedecek ürünler ise onların göz seviyelerine yerleştirilir. En ucuz ürünler genelde en son bakmayı akıl edeceğiniz, en alt raflarda bulunur.

14. Ucuz olmayan şeyleri ucuz gibi gösterirler.

Marketlerin Alışveriş Hileleri14

Aceleniz varsa genelde koridor sonundaki fırsat sepetlerindeki ürünlere yönelirsiniz. Oysa ki buraya ender olarak gerçekten ucuz ürünler yerleştirilir.

15. Et ve balık reyonlarını beyaz duvarlar önüne koyarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri15

Et ve balık reyonları genelde beyaz fayans duvarların önüne konur. Bu duvarın sağladığı ışık yansıtması bu ürünlerin daha taze görünmesine sebep olur.

16. Daha fazla para harcamanız için ürünleri süslerler.

Marketlerin Alışveriş Hileleri16

Lüks ürünlerin bulunduğu kısımlara tahta raflar yerleştirmek, daha kaliteli ışıklandırma yapmak gibi özel tasarımlar yaparlar. Böylece bu ürünlerin daha kaliteli olduğunu düşünerek daha fazla para ödemeye ikna olursunuz.

17. Daha çok para harcamanız için müzik çalarlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri17

Yavaş müzikler içeride daha uzun kalmanıza, klasik müzik ise daha fazla para harcamanıza sebep olur. Araştırmalar şarap reyonlarında Fransız müziği çalmanın Fransız şaraplarının satışını artırdığını da ortaya koymuştur.

18. Temel ihtiyaçları özenle yerleştirirler.

Marketlerin Alışveriş Hileleri18

Çorap, deodorant gibi sürekli kullandığınız şeyleri kasaların yakınına koyarlar. Böylece alışveriş sonunda bu ürünlere nasılsa bir gün ihtiyacınız olacağını düşünerek son anda sepete atıverirsiniz.

19. Pisboğaz yönünüzü kullanırlar.

Marketlerin Alışveriş Hileleri19

Ödeme kuyruğunu beklediğiniz bölgeye çikolata, şeker, dondurma gibi pisboğaz tarafınızı harekete geçirecek ürünler yerleştirirler. Böylece alışverişi tamamladığınız için ödül olarak bu ürünlerden satın alma olasılığınız yükselir.

Kaynak 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.