Lavanta Nasıl Çoğaltılır?


Lavanta

Daha çok yaşlı teyzelerin balkonlarını süsleyen çiçeklere alışmış olsak da artık sadece o teyzelerin bahçelerini, balkonlarını süslemiyor çiçekler. Günün getirdiği yorgunlukları hayvanlar ve bitkiler üzerinde atmayı deneyen ve başaran birçok insan var çevremizde. Etkili mi? Kesinlikle. Özellikle son zamanlarda Isparta lavanta bahçeleri ile çeşitli çiçeklerin yerini lavanta bitkisi almaya başladı. Bu değişimin popüler kültür ile ilgisi de inkar edilemez düzeyde popüler kültürün ren güzel yansımalarından biri olan lavanta yetiştiriciliği gün geçtikçe birçok çiçeksever tarafından benimsenmeye devam ediyor.

Her çiçek özeldir ve kendine has bakım ister ve lavantalar da hassasiyetini koruyan ve rengiyle, kokusuyla kendine hayran bırakan bir tür. Bahçenizde parlamak için kendisine yer bakan lavantalar için bugün sizlere birkaç tüyolar vereceğiz. Lavanta nasıl çoğaltılır sorusunuz yanıtı için birkaç önerimiz olacak.

saksınızda yahut bahçenizde yetiştireceğiniz doğru lavanta kökünü bulmak en az onu çoğaltmak kadar özen isteyen bir iş. Çok dallanmış ya da çok cılız bir lavanta seçiminde bulunmanız bitkinizin yetişmesini önleyebilir. Lavantanın alt dallarından dikkatlice keseceğiniz bir parça lavantayı hiç vakit kaybetmeden hemen toprak ile buluşturmanız gerekecektir. Aksi takdirde hemen solmaya yüz tutacaktır.

Gövdenin toprak ile buluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Keseceğiniz birkaç dalı farklı saksılarda toprak ile buluşturduktan sonra çok su vermemek ve susuz bırakmamak kaydı ile bekleme aşamasına geçmeniz gerekiyor. Yaklaşık beş haftalık bir süre zarfında emeğinizin meyvelerini görmeniz mümkün. Toprakta yeni lavanta oluşumlarını gördükten sonra deneyeceğiniz bir diğer yöntem ise suda lavanta çoğaltma yöntemidir.

• Yine özenle keseceğiniz lavanta dallarını bir vazo ya da büyük bir bardağın içerisinde bekleterek lavanta çoğaltma işlemini yapabilirsiniz. Kestiğiniz dalları hiç bekletmeden direkt su ile temas ettirmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de lavanta yapraklarının su ile temas etmemesi. Sadece gövdenin suda olması gerekiyor. Aksi takdirde yaprakları suya değen lavantanız çürür ve ardından solar.

Lavanta Çoğaltılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırı rüzgarlı ve güneşli ortamlarda bekletilmemesi ve yeteri kadar su verilmesi sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Yetiştirdiğiniz dalları ayrı saksılara dikmeniz daha verimli bir sonuç almanızı sağlayacaktır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.