Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?


Bulaşık Makinesi Kokusu

Günlük hayatımızda ev temizliğinin ilk sırasında mutfak temizliği yer almaktadır. Tezgah temizliği, ocak temizliği, mutfak masasının hijyenini koruması derken kadınların büyük çoğunluğunun günü mutfağı temizlemek ile geçiyor. Elbette temizliğin en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden biri doğal olarak mutfak. Çalışma tezgahından çıkan yemekler doğrudan mide ile temas ettiğinden özen gösterilmesi normal.

Hatta olması gereken eylem diyebiliriz. Öte yandan yemekler için kullandığımız mutfak gereçlerinin hijyeni ise daha bir önem taşıyor. Gerek su tasarrufu olsun gerekse zamandan tasarruf açısından her kadının elinin altında hemen hemen bir bulaşık makinesi var.

İşleri kolaylaştırdığı yadsınamaz fakat bulaşık makinesinin de hijyenik olması kullanılan mutfak gereçlerini de doğrudan ilgilendiren bir konu. Birçok kadının şikayetleri arasında bulaşık makinesinde oluşan koku baş sıradan yer alıyor. Tabak, çatal, bıçak vb gereçlerinin temiz olması bulaşık makinesinin temizliğine bağlıdır. Eğer bulaşık makineniz temiz olmaz ise koku problemine yol açabilir.

Bulaşık makinesinde kokuların sebebi makinenin temiz olmamasından ya da düzenli aralıklarla kontrolünün yapılmamasından kaynaklanabilir. Bir diğer önemli etken ise bulaşıkların makinede gereğinden fazla kirli şekilde bekletilmesidir. Bulaşık makinesi kokusunu gidermek için çeşitli öneriler sunacağız sizlere. Peki bu öneriler nelerdir?

Bulaşık Makinesinin Limon veya Karbonat ile Temizlenmesi

Kimyasal bir öneriden ziyade doğal yollarla bulaşık makinesi kokusunu gidermek tavsiyelerimizin başında yer alıyor. İki şekilde kullanımda bulunmanız mümkün limon ve karbonat ile. Birincisi makineyi çalıştırmadan evvel içerisine yarım limon koymanız kokuyu önlemenize yardımcı olacaktır. Limonu ister çatal-kaşık kısmına isterseniz de üst rafa yerleştirebilirsiniz. İki şekildeki kullanım da işinizi görecektir. Bir diğer yöntem ise boş haldeki makinenizin yüzeylerine limon gezdirerek kokuyu gidermek olacaktır. Karbonatı ise kapsülü yerleştirdiğiniz alana koyarak makineyi boş şekilde çalıştırmanız olacaktır.

Bulaşık Makinesindeki Kokunun Sebebi Ne Olabilir?

Başat sebep olarak yağ hortumunun kirlenmesi ve koku yapması olarak gösterilebilir elbette ama bu durumu tetikleyen durumlarda mevcut elbette. Bulaşıkların birikmesini bekleyip kirli şekilde makinede uzun süre bekletmek veya çok yağlı bulaşıkları suda iyice çözmeden makineye koymak bu sorunu tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe