Aralıklı Oruç Diyeti: Tam Ramazana Göre

Ramazanda hem kolayca oruç tutup hem de bir yandan kilo vermeyi kim istemez? Bunun bir yolu var. Tam da ramazana göre bir diyet: Aralıklı oruç diyeti...


aralıklı oruç diyeti

Ramazanda hem kolayca oruç tutup hem de bir yandan kilo vermeyi kim istemez? Bunun bir yolu var. Tam da ramazana göre bir diyet: Aralıklı oruç diyeti…

16/8 diyeti ya da yöntemi de denilen aralıklı oruç diyetinin (intermittent fasting) temel mantığı günde 16 saatlik bir orucu içermesi… Tüm öğünlerinizi günün 8 saatinde yiyip geri kalan 16 saatte aç kalarak bu diyeti yapabiliyorsunuz.

Diyelim ki akşam yemeğinizi saat 20:00’de yediniz. O saatten sonra 16 saat boyunca ağzınıza tek bir lokma koymuyorsunuz. Su, çay, kahve serbest tabii… Yani ertesi gün öğlen 12:00’ye kadar hiç bir şey yemiyorsunuz.

Bu diyeti Ramazana uyarladığımızda ise sabah 04:00 civarı sahur ve akşam 20:00’de iftar yapmak tam olarak 16-8 yada aralıklı oruç diyetine uygun bir yeme biçimi…

ARALIKLI ORUÇ NASIL YAPILIR?

Peki son zamanlarda hem sağlıklı beslenmek hem de kilo vermek isteyenlerin sıklıkla adını andığı aralıklı oruç diyeti nedir? Kısaca özetleyecek olursak bu diyette 16 saat aç kalıp tüm öğüleri geri kalan 8 saatte yemek yeniyor. Bu şekilde yemenin metabolik sağlığı iyileştirdiği iddia ediliyor. Hatta ömrü uzattığını söyleyenler bile var.

KİMLER ARALIKLI ORUÇ DİYETİ YAPAMAZ?

Aralıklı oruç diyetine uygun olmayan bünyeler de var. Mesela ileri düzeyde diyabet hastaları, daha önce yeme bozukluğu olan hastalar, kronik hastalığı olanlar, hamile kadınlar ve emziren annelerin aralıklı oruç diyetinin yapmaması önerilir.

aralıklı oruç diyeti

ARALIKLI ORUÇ DİYET LİSTESİ

16 – 8 saat diyeti ya da aralıklı oruç için diyet listesi için bunun kitabını yazan David Zinczenko ve Peter Moore’un kitabına başvurup bir örnek diyet listesi bulduk.

Biz yeme saatlerinizi sabah 10:00 akşam 18:00 arası olarak belirledik ama siz isterseniz 11:00 – 19:00 ya da 12:00 – 20:00 olarak yapabilirsiniz. Eğer ramazan değilse 20:00’den sonra yemek yemeyi önermiyoruz.

aralıklı oruç diyeti

Aşağıda belirttiğimiz tüm içeceklerin şekersiz olduğunun altını bir kez daha çizelim.

Sabah kalkınca: Yeşil çay ya da kahve… Dilerseniz bir detoks içeceği de içebilirsiniz.

10: 00 Kahvaltı

Birini seçin

 • Haşlanmış yumurta ve tost
 • Buğday gevreği ve yağsız süt
 • Muzlu smoothie

11:30 Ara öğün

Birini seçin

 • Salatalık ve karpuz salatası
 • 4 adet badem

12:30 – 13.00 Öğle yemeği

Birini seçin

 • Ton balığı, taze meyve suyu
 • Fırında balık ve sebze, az yağlı yoğurt

İftarda bunu için: Uzmanlar uyarıyor!

14:30 Ara öğün

Birini seçin

 • 1 tane orta boy portakal ya da elma
 • 1 orta boy bitter çikolata

16:00 İkinci ara öğün

Birini seçin

 • Küçük bir kase haşlanmış mısır
 • Küçük bir kase patlamış mısır

18:00 Akşam yemeği

Birini seçin

 • Sebzeli lazanya, salatalık suyu
 • Izgara sebze, puding
 • Mercimek çorbası, meyveli muhallebi

İnternette gezinirken rastladığımız aralıklı oruç diyet yorumları çoğunlukla olumlu. Bu diyeti uygulayanların yorumlarına göre çoğu kilo vermiş. Hatta aralıklı oruç ile 3 ayda 15 kilo verdiğini söyleyenler bile var.

RAMAZANDA ARALIKLI ORUÇ

Aralıklı oruç diyeti ramazana çok kolaylıkla uyarlanabilecek bir diyet. Çünkü zaten 16 saat aç kalmanız gerekiyor. Yani iftardan 16 saat öncesine giderek sahur yaparsanız kolaylıkla aralıklı oruç diyeti yapmış olursunuz. Sabah 04:00 ve akşam 20:00 arası gibi mesela..

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.