Donmuş Eti 5 Dakikada Çözen İlginç Yöntem


Donmuş Et

Etleri, bakterilerden muhafaza etmek için haliyle en doğru yöntem derin dondurucudur. Eti dondurmakta problem yok ama yine aynı şekilde bakterilerden arı bir şekilde çözmek bazen bizler için büyük mesele haline gelebiliyor. Çok ve doğru olarak bilinen yanlışlardan birini düzelterek başlayayım öncelikle. Etin oda sıcaklığında kendi halinde bir süre bekletilerek çözmenin yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Halk arasında doğru bilinen yanlışlar başlığı altında listenin neredeyse zirvesinde. Evet, bir süre bekletilmelidir ama oda sıcaklığında değil.

Donmuş Eti Sağlıklı Şekilde Çözme

 Buzdolabında bir süre bekletilerek çözme işlemi yapılmalıdır. Uzmanların en çok tavsiye ettiği ve en doğru yöntem etin buzdolabında çözülmesini beklemek. Kendiliğinden buzdolabı ayarında eti çözmek en sağlıklı yöntemlerden biridir fakat ete ani bir ihtiyaç duyacağımız durumlar fazla olacaktır çünkü millet olarak misafirlerimizi genelde et ile ağırlama gibi bir kültüre sahibiz. Bu kültür bizlere Orta Asya’dan miras desek yerinde olur. Ani misafirlerimiz için yemekte kullanılacak eti direkt mikrodalga fırında çözmeyi düşünürsünüz.

Biliyorum ama bunun yanlış olduğunu ve uzmanların tavsiye etmediğini siz de biliyorsunuz aslında. Yine kullanma ihtiyacı duyduğunuzu varsayalım. Derecesini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıksız bir işlem gerçekleştirdiğiniz yetmiyor gibi üstüne bir de lezzetten ödün vermiş olursunuz. Yarı pişmiş yarı çiğ halde elinize geçen et artık et olmayacaktır. Peki nedir etkili yöntemimiz?

Donmuş Et 5 Dakikada Nasıl Çözülür?

Hem pratik hem de sağlıktan ödün vermeyecek şekilde donmuş eti 5 dakikada  çözen ilginç yöntem ise şudur: Bir tencerenin içerisine iki su bardağı kadar suyu koyup kaynatmanız gerekmektedir. Tencerenin içine koyacağınız su miktarı, etin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Önemli olan suyun miktarından ziyade yapılacak olan işlem zaten. Su kaynamaya başlayınca demir bir süzgeci tencerenin üzerine koyun.

Daha sonra süzgecin içine de eti yerleştirin. Son olarak da etin üzerine bir kapak kapattığınız zaman oldukça kısa bir zaman diliminde etin çözülme işlemi gerçekleşecektir. Genel olarak toplamam gerekirse eti buhar ile kapağın arasına sıkıştırmanız sizi sonuca ulaştıracaktır. Donmuş eti bu yöntem ile çözmek artık dert olmaktan çıktı. Ani gelişen olaylarda bu yöntem kurtarıcınız olacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe