İftarda Bunu İçin! Uzmanlardan Ramazan Önerisi!


madensuyu, iftarda ne içilmeli

Ramazan ayı geldi, sıcaklar da başladı. Bu da özellikle sıvı kaybını daha da artıyor. O yüzden uzmanlar kaybedilen sıvıyı ve mineralleri iftarda geri almanın önemine vurgu yapıyor.

Bu sene ramazanda hem havaların ısınmaya başlaması, hem de oruç tutulan saatin fazlalığı nedeniyle sıvı ve mineral kaybı en üst düzeyde gerçekleşiyor. Ayrıca iftarla sahur arasının kısa olması nedeniyle yenilen yemeklerin midede şişkinlik yaratması da kişileri olumsuz etkiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı uzmanlar iftardan sonra çay ve kahve yerine maden suyu içmeyi öneriyor.

İFTARDA NE İÇMELİ: MADEN SUYU

Oruç tutanların sindirim fonksiyonlarını destekleme ve dengelemesi açısından iftarda maden suyu içmek önemli bir rol oynuyor. Çünkü maden suyu, terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybını destekliyor ve  gün boyu boş kalan ve dinlenen midenin iftar sonrası yorulmasını önleyip rahatlatıyor.

Uzmanlar Ramazan ayında vücudun su gereksinimini karşılamada ve terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybına karşı hem iftarda, hem sahurda maden suyu içilmesini öneriyor. Sahurda içilen maden suyu gün boyu ihtiyaç duyulan su ve mineral miktarını birlikte sağlıyor. Ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle iftar sonrasında da içilebilir. İftardan sonra sürekli çay veya kahve içmek yerine maden suyu tüketiminin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

AYRAN YA DA MEYVE SUYUNU MADEN SUYU İLE HAZIRLAYIN

Ayrıca, İftar sofralarınız için hazırladığınız ayran veya meyve suyu gibi içecekleri su yerine maden suyu kullanarak hazırlarsanız hem farklı lezzetler yakalamış hem de vücudunuza daha fazla mineral almış olursunuz.

MİNERALE İHTİYAÇ VAR

Hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaçları vardır.Vitaminler gibi mineraller de vücudun enerji üretme, büyüme ve iyileşme gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olurlar. Zira tüm enzim aktiviteleri mineral gerektirir. Yani vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalı.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.