Kendi Gül Suyunu Kendin Yap (Resimli Anlatım)


kendi gül suyunu kendin yap

Cildimiz için en doğal tonik gül suyu, taa nenelerimizden beri… Peki dışarıdan aldıklarımız ne kadar doğal? Bilmiyorsun. O zaman kendi gül suyunu kendin yap. Haydi…

Cildi temizliyor, ferahlatıyor, canlandırıyor. Nemlendirme ve antioksidan özelliği var. Saç bakımında kullanılıyor, gözleri temizlemek için göz damlası olarak kullanan var. Çamaşırların üzerine sıkınca güzel kokmasını sağlıyor. Evet gül suyunun faydaları saymakla bitmiyor.

Evde gül suyu yapımı zannettiğiniz kadar zor değil. Öncelik olarak hazır gülleri kullanmanızı önermeyiz. Çünkü onlar çabuk solmasın diye üzerleri kimyasallarla dolu.

Gülleri sabah saatlerinde toplarsanız, kokusu daha yoğun olacaktır.

GEREKLİ MALZEMELER

7 adet gül (Taze ve ilaçsız olmalarına özen gösterin)
Büyük boy tencere
2 adet ısıya dayanıklı kase
Bir buzdolabı poşeti dolusu buz
Su (saf su bulabilirseniz daha iyi olur. Eczanelerde satılır. Ütü suyu olarak da satılır)

NASIL YAPILIR

6-7 adet gülün yapraklarını ayırın. Üzerindeki tozdan arındırmak için soğuk sudan geçirin. Gülleri yerleştirmek üzere tencerenizi hazırlamaya başlayın. İlk kaseyi tencereye ters yerleştirin, ikincisini onun üzerine koyun. İki kasenin uzunluğu tencerenin boyunu geçmesin.

kendi gül suyunu kendin yap

Bu şekilde yerleştirmekteki amaç, tencerenin kapağını üzerine TERS OLARAK kapatınca damıtılan gül suyunun kasenin içinde birikmesini sağlamak….

kendi gül suyunu kendin yap

Güllerin sadece yapraklarını değil, tüm başını kullanın. Sadece saplarını kesin.

kendi gül suyunu kendin yap

Gülleri kasenin etrafında tencerenin içine yerleştirdikten sonra 1 litre damıtılmış su ya da normal suyu güllerin üzerine dökün. DİKKAT edilmesi gereken nokta, gül suyunun toplanacağı kasenin kupkuru olması. Gerekirse bir kağıt havluyla temizleyin.

kendi gül suyunu kendin yap

Yukarıdaki fotoğrafta da gösterdiğim gibi kapağı ters bir şekilde, kasenin içine gelecek şekilde yerleştirin.

kendi gül suyunu kendin yap

Ve üzerine buzu boca edin. Amaç su kaynadıkça buharlaşacak ve gül suyumuz tencerenin kapağından kasenin içine damıtılmış bir şekilde toplanacak. Orta ateşte (çok kaynatmadan) tencerenin dip kısmındaki tüm su bitip kasede toplanana kadar kaynatın.

kendi gül suyunu kendin yap

Gül suyunuz hazır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.